Sobotkův Prouza se zamyslel: Pro Brity jsme imigranti i my, ale obejdou se bez nás?

08.06.2016 23:17

Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza zhodnotil české předsednictví ve Visegrádské čtyřce. Prý jsme odvedli kus práce. Premiéři České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska se shodli na odporu proti povinným uprchlickým kvótám. Vyjádřili také přání, aby Velká Británie zůstala součástí EU.

Sobotkův Prouza se zamyslel: Pro Brity jsme imigranti i my, ale obejdou se bez nás?
Foto: vlada.cz
Popisek: Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza

„My dokážeme formulovat, co chceme a dokážeme k tomu přizvat i další země mimo V4,“ poznamenal Prouza. Nastupuje období polského předsednictví, a to bude mít na V4 určitý vliv. Pokud má Polsko fungovat dobře jako předsedající země V4, bude se muset snažit nějak domluvit s Evropskou komisí, aby byla polská vláda brána jako seriózní partner. Tento fakt však nelze přeceňovat, protože stanovisko V4 je platným stanoviskem až v okamžiku, kdy ho v nějaké podobě odsouhlasí všichni partneři.

K britskému referendu o vystoupení z EU poznamenal následující. „Když se na kontinentu mluví o migrantech, tak se myslí migranti ze třetích zemí, když se mluví o migrantech ve Velké Británii, mají na mysli lidi ze střední a východní Evropy,“ zaznělo z úst státního tajemníka. Přitom platí, že Velká Británie je pro nás velmi blízkým partnerem ve snahách snížit byrokracii v EU. „Na druhé straně je také pravda, že aby bylo možné domluvit se s Velkou Británií na podmínkách setrvání v EU, střední a východní Evropa musela nejvíc ustoupit.

Je si třeba položit ještě jednu otázku. Pokud by mnozí zahraniční pracovníci Británii opravdu opustili, je otázka, zda by Britové dokázali z vlastních řad zaplnit uvolněná pracovní místa. „Já si myslím, že ne,“ konstatoval Prouza. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká televize ustřihla Michala Davida. Ale to nebylo kvůli němu, tvrdí

20:02 Česká televize ustřihla Michala Davida. Ale to nebylo kvůli němu, tvrdí

Česká televize v přímém přenosu odvysílala rozlučku s kariérou tenisty Radka Štěpánka. Té se účastni…