Sobotkův kabinet se bude znovu zabývat platy soudců a žalobců

09.02.2015 6:09

Vláda má dnes rozhodnout o tom, jak bude řešit situaci po nedávném výroku Nejvyššího soudu (NS), který otevřel cestu ke zvýšení a zároveň zpětnému doplacení platů soudců a státních zástupců. Vedle toho má na programu takzvanou finanční ústavu, analýzu k případnému vstupu do bankovní unie, která je reakcí zemí eurozóny na nedávnou finanční krizi, nebo materiál ke státní službě.

Sobotkův kabinet se bude znovu zabývat platy soudců a žalobců
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jmenovaná vláda v čele s Bohuslavem Sobotkou

Zástupci vlády a justice se v pátek v otázce platů dohodli. Soudci a státní zástupci mají dostat část platů zpětně, části nároků se ale vzdají. Stát by to mělo vyjít na zhruba 1,2 miliardy korun, nejhorší možný scénář počítal s šesti miliardami.

Ani na snížené doplatky nemá ministerstvo peníze

Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) ale upozornila, že její resort v rozpočtu ani dohodnutých 1,2 miliardy nemá. Významné, ne-li rozhodující slovo tak podle ní bude mít ministr financí Andrej Babiš (ANO). Zda vláda dohodu potvrdí, není jasné.

Nejisté je i schválení předčasných odchodů do penze pro horníky

Jednoduše se nemusí rodit shoda při jednání o návrhu Ministerstva práce a sociálních věcí, který má umožnit předčasný odchod do důchodu většímu množství horníků. Proti se zatím stavělo Ministerstvo financí, výhrady měl i vicepremiér pro vědu, výzkum a inovace či hospodářská komora.

Dalšími body na programu zasedání vlády jsou materiál o státní službě, který se dotýká třeba případného zákazu konkurence pro budoucí státní tajemníky ministerstev, žádost Ministerstva školství o 140 milionů korun na dotace pro soukromé školy nebo materiál o plnění opatření v oblasti veřejného zdravotního pojištění.

Na stůl kabinet dostane i analýzu, podle níž by zatím Česká republika neměla vstoupit do bankovní unie. Studie Ministerstva financí doporučuje vyčkat dalšího vývoje a následně ho vyhodnotit. Debatovat se na vládě bude i o analýze čerpání evropských fondů.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pane redaktore ČT, nedělejte tu sluníčkářskou žumpu. A zameťte si před svým prahem. Pokus o grilování Okamury se totálně obrátil

19:46 Pane redaktore ČT, nedělejte tu sluníčkářskou žumpu. A zameťte si před svým prahem. Pokus o grilování Okamury se totálně obrátil

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura se na tiskové konferenci před jednáním Poslanecké sněmovny pustil r…