Sociální karty jenom nepovinně. Ale připlatíte si

27. 8. 2011 11:01

Lidem pobírajícím sociální dávky, kterým se nelíbí projekt sociálních karet ministra Jaromíra Drábka, svitla naděje. Poslanci ze sněmovního sociálního výboru se shodli, že si tito lidé stejně jako penzisté nebudou muset karty nutně pořídit. Povinnost vybírat si skrz ně peníze se tak bude týkat jenom lidí, kteří v minulosti své dávky zneužívali a nyní je dostávají pouze v poukázkách. Ti budou moci v obchodech platit pouze touto kartou s jistými omezeními – za státní peníze si nekoupí třeba cigarety nebo alkohol.

Sociální karty jenom nepovinně. Ale připlatíte si
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek
reklama
Koncept státních příspěvků na kartě se původně měl týkat všech uvedených skupin. Radikální návrh však vzbudil velmi ostrou kritiku a proti ministrovým plánům se postavil i ministerský předseda Petr Nečas.

Lidé, kteří od státu pobírají jakékoli dávky, budou moci kartu hned po jejím převzetí odmítnout. Peníze jim potom budou posílány domů stejně, jako tomu bylo dosud. Nově už si však tuto službu zaplatí.

Sledujeme téma Sociální karty

Jen aby to nebyla jen přechodná fáze, obává se poslankyně

"Pokud bude splněna podmínka, že karta bude dobrovolná, tak nemáme problém zvednout ruku pro," oceňuje rozhodnutí výboru poslankyně ODS Lenka Kohoutová. Poslankyně VV Dagmar Navrátilová je zdrženlivější. "Já zatím nemůžu mluvit o spokojenosti, protože ještě nedošlo k úplné dohodě," uvedla pro server iDnes.cz. Dodává, že se obává, aby se karta v druhé fázi nestala povinnou. Podle ní sociální karty v současné době představují nejdiskutovanější téma sociálního výboru.

Drábkova reforma také slibuje, že peníze pro hendikepované dostanou rovnou jejich opatrovníci a nikoli sami postižení. Uvedené návrhy sociální výbor znovu projedná v úterý.

Čtěte také:

Vrchní senior doráží Drábkovy karty: Pokus o porušení lidských práv 

MPSV: Reakce na nepřesné informace k zavedení sociální karty pro výplatu důchodů

Nečas odmítá Drábkův projekt vyplácení důchodů přes bankovní karty

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: qot
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Romové? Ptejme se! Ombudsman Křeček pálil jednu ostrou za druhou. Práce, bydlení, dávky, integrace. Kavárna šla do vývrtky, okamžitě

7:11 Romové? Ptejme se! Ombudsman Křeček pálil jednu ostrou za druhou. Práce, bydlení, dávky, integrace. Kavárna šla do vývrtky, okamžitě

Ombudsman Stanislav Křeček se vyjádřil k protestům „Black Lives Matter“ a k srovnávání postavení Afr…