Sociální napětí se v některých lokalitách podařilo zmírnit, píše Šimůnková

3. 5. 2012 11:50

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková poukazuje na to, že vzrůstající napětí v soužití s Romy je fakt. V článku pro Lidové noviny ale odmítá, že by se s tím nic nedělo. Například v Litvínově se prý podařilo odvést kus dobré práce, aby tam napětí už neeskalovalo.

Sociální napětí se v některých lokalitách podařilo zmírnit, píše Šimůnková
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Monika Šimůnková
reklama

Litvínov zvýšil počet strážníků, kteří se věnují také prevenci. Kontrolují herny, jejichž počet měl být redukován. Ve městě byla rozšířena terénní sociální práce, otevřel se volnočasový klub pro děti a mládež a zavedl ubytovací řád a sociální služby v ubytovnách. Rozjel se také projekt prostupného bydlení.

Napětí na sídlišti Janov polevilo

Šimůnková upozorňuje, že hlavním partnerem těchto kroků byla zejména vládní Agentura pro sociální začleňování.

V článku v LN tvrdí, že na sídlišti Janov se podařilo snížit napětí a stále v něm bydlí čtyři tisíce lidí. Řada radnic také bere záležitost do svých rukou, což Šimůnková oceňuje. Stát jim v tom pomáhá.

Šimůnková se ale zlobí na média, která prý snahu zmírnit sociální napětí maří. „Ta v posledních měsících stála na začátku většiny společenských konfliktů a následných demonstrací,“ píše v článku v LN.

Dobře organizované skupiny vyvolávají nenávist a napětí ve společnosti

Vládní zmocněnkyni pro lidská práva také vadí aktivita extremistů. „Jde o dobře organizované skupiny, jejichž cílem je nenávist a napětí ve společnosti vyvolávat, anebo dále přiživovat. Proto se v loňském létě napojili na již trestaného podvodníka Kohouta, který rozdmýchal nepokoje ve Varnsdorfu, či na místní extremisty v Rumburku,“ uvádí Šimůnková.

Podle ní extremisté také kontaktovali matku napadeného chlapce v Břeclavi a chtěli ji vtáhnout do své hry. Zároveň neustále šíří nenávistnou propagandu po sociálních sítích a publikují rasistické články.

„Napětí ve společnosti bylo, je a bude. Bude se však lišit intenzitou a i tím, vůči komu bude nasměrováno. Starostové, autority ve státní správě a média mohou napětí mírnit či posilovat. Důležité je také hovořit o funkčních řešeních, která existují,“ nabádá Šimůnková v LN.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

11:05 „Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

Mikuláš Minář má problém. Včera prohlásil, že dodrží nařízení vlády a úterní demonstrace bude mít je…