Sociální pracovnice poskytují podporu a pomoc zdravotně postiženým, vysvětluje místostarosta

20.10.2013 10:22 dop.

Sociální odbor Úřadu MČ Praha 5 poskytuje poměrně rozsáhlé poradenství pro občany zdravotně postižené a jejich rodiny. Nejčastěji se na sociální pracovnice obracejí žadatelé o vydání nebo výměnu parkovacího průkazu, který označuje vozidlo přepravující osobu těžce zdravotně postiženou, a zájemci o poradenství v sociální oblasti. To ale není zdaleka jediné, co mají sociální pracovnice na starosti, jak nám vysvětlil místostarosta Městské části Prahy 5, JUDr Petr Lachnit, který má tuto problematiku v gesci.

Sociální pracovnice poskytují podporu a pomoc zdravotně postiženým, vysvětluje místostarosta
Foto: Redakce
Popisek: Petr Lachnit, zástupce starosty Městské části Praha 5

Sociální pracovnice při poskytování tohoto poradenství vychází nejen z legislativních norem, ale i dlouholetých, praktických zkušeností z práce se zdravotně postiženými občany. Pomáhají například při podání žádostí o dávky pro osoby se zdravotním postižením na úřad práce. Jde o příspěvek na péči, příspěvek na mobilitu, průkaz osoby se zdravotním postižením nebo o příspěvek na zvláštní pomůcku.

Jedná-li se o pomůcku k překonání schodišťové bariéry, jdou někdy za klientem nejen s formulářem, ale i s metrem. Vědí, že u tzv. schodolezů pro vozíčkáře musí změřit několik parametrů schodiště, znát váhu uživatele a s ohledem na další okolnosti posoudit, zda bude vhodný typ kolečkový nebo pásový. U schodišťové sedačky je rozhodný tvar a šířka schodiště, získání požárního stanoviska včetně souhlasu majitele domu a všech nájemníků.

Pomáhají i tělesně postiženým sportovcům

Při místním šetření se často ukáže, že místo zmíněných pomůcek stačí levná varianta různých nájezdů nebo rolovacích ramp. V případě, že klient má zájem o digitální pomůcku pro zrakově postižené občany, upozorňují na nutnost vyzkoušení na specializovaném pracovišti. Tím se předejde složitému vracení pomůcky, případně i přiznanému příspěvku na její pořízení jen proto, že nevyhovuje.

Jejich klienty jsou také aktivní tělesně postižení sportovci, kteří potřebují finančně náročné pomůcky, na jejichž úhradu ani částečně nepřispívá zdravotní pojišťovna ani úřad práce. Není výjimkou, že zprostředkovávají jednání s různými nadacemi a hledají přispěvatele například na speciálně upravený ragbyový vozík.

Sociální oblast je velmi rozsáhlá, vyžaduje spolupráci se státními, ale i s neziskovými organizacemi, zdravotnickými zařízeními a odborníky z různých profesí. „Radnice Prahy 5 je jim vděčná za jejich vstřícnost a spolupráci,“ zakončil své poměrně obsáhlé vysvětlení JUDr Lachnit.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ava

Martin Exner byl položen dotaz

Dotaz

Vážený pane poslanče, po přečtení níže uvedeného článku, si dovoluji obrátit se na vás s následujícím dotazem. Píšte tam, že nás nás Rusko snaží zmanipulovat atd. My i mí přátelé nic takového nevidíme, sledujeme zprávy na čských tel. stanicích, posloucháme Radiožurnám, Country rádio, pohybujeme se ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Další články z rubriky

Proti „dezinformačním fekáliím z Ruska“ musíme zvýšit poplatek za ČT. Senátor Smoljak rozjíždí akci

22:36 Proti „dezinformačním fekáliím z Ruska“ musíme zvýšit poplatek za ČT. Senátor Smoljak rozjíždí akci

Senátor David Smoljak se opět pustil do boje za Českou televizi. Tentokrát ho pobouřil plán na škrty…