Sociolog: ČSSD dělá svou kampaní z lidí hlupáky

12.08.2012 17:31

Muži v černém natahují chtivě ruku po pytlíčku zlaťáků, nejspíš proto, aby zmnožili svoje už tak velké bohatství získané od lidí, kteří věří v dědečka s bílým fousem. Tak popisuje kampaň ČSSD proti církevním restitucím sociolog Miloš Říha. ČSSD se podle něj na politické scéně nestala ničím jiným, než je Blesk ve sféře mediální. Prázdná slupka, která láká na velké titulky.

Sociolog: ČSSD dělá svou kampaní z lidí hlupáky
Foto: ČSSD
Popisek: Propagační obrázek Čssd k církevním restitucím
reklama

Na svém blogu zveřejnil Říha svůj postoj vůči neutichajícímu sporu o církevní restituce. Napsal, že je jisté, že po šesti letech vlády ODS společnost nutně potřebuje změnu. Změnu, která rozbije zaběhané vazby, které umožňují prorůstání korupce. ČSSD však považuje za zcela mrtvou alternativu, neboť svou předvolební kampaní ukázala, že není ničím jiným než ideově naprosto vyprázdněným uskupením.

Podle Říhy se sociální demokraté rétorikou kampaně prezentují jako skupina mocichtivých pokrytců. Kritizuje je za to, že namísto předložení konkrétního programu, snaží se získat podporu veřejnosti používáním nenávistné symboliky. Nenabízí přitom žádný protinávrh, jak vzniklý spor vyřešit. Dle jeho slov pouze infikovávají společnost sdělením, že se mají lidé špatně a za viníka všeho příkoří označují církve, vůči nimž se musí bojovat.„Tento zoufalý charakter kampaně ani nejde připsat ideové orientaci ČSSD. To je věc, kterou bychom v této straně ve srozumitelné podobě hledali dlouhodobě marně,“ píše Říha.

ČSSD si bere církve jako rukojmí

Říha přirovnal současnou pozici ČSSD k roli vzdáleného pozorovatele, který prožívá syndrom dlouhodobé absence vládnutí. „V naprosté hrůze z možného opakování fiaska se strana neštítí takřka ničeho, ani nejhorší vulgarizace politické kampaně,“ napsal a zdůraznil, že je potřeba ji zavrhnout jako společensky nepřijatelnou.

Pro sociální demokraty není důležité vzniklou situaci ohledně církevních restitucí vyřešit, ale řešit, neboť právě tím si na svou stranu naklání určitou část voličského spektra, míní Říha. Tímto přístupem si podle něj berou církve a potažmo i řadu obcí a institucí za své rukojmí. „Mluvit o napravení starých křivd je v kontextu této kampaně vůbec zbytečné, protože o spravedlnost a to, co je spravedlivé, tu jde ze všeho nejméně.“

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nem
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebezpečný útok! Halík vypustil text, kterým vyděsil Petra Žantovského. Jde o ČT a také Milion chvilek

8:13 Nebezpečný útok! Halík vypustil text, kterým vyděsil Petra Žantovského. Jde o ČT a také Milion chvilek

TÝDEN V MÉDIÍCH Kde bere člověk, který se nazývá teologem, odbornou kompetenci k tomu posuzovat komp…