Sociolog Hampl: Kdyby v ČR existoval subjekt jako FPÖ, AfD či Front National...

21.09.2016 16:40

Současná situace je neúnosná, píše sociolog a předseda Alternativy pro ČR Petr Hampl na svém webu Petrhampl.com. Za vzor dává situaci v Rakousku, Francii nebo Německu.

Sociolog Hampl: Kdyby v ČR existoval subjekt jako FPÖ, AfD či Front National...
Foto: Archiv PH
Popisek: Petr Hampl

„Pokud žijete v takové zemi, jste vlastenec a nechcete pokračující islamizaci, vůbec neuvažujete o založení vlastní opoziční skupiny. Místo toho vstoupíte do FPÖ, AfD nebo Front National. Kdyby tomu bylo u nás podobně, Hampl by dnes nebyl předsedou Alternativy pro ČR, ale budoval by okresní organizaci nějaké impozantní politické síly, možná by i třeba působil v programové komisi,“ píše Hampl.

Pokud by tady česká obdoba AfD nebo Front National byla, každý by si podle Hampla spočítal, že je lepší přistoupit na sem tam nějaký kompromis než se pokoušet o rozběh další organizace. Sponzoři by měli jistotu, že neinvestují do neúspěšného projektu. A konec konců, i ti, kdo řeší hlavně vlastní ambice, by dali přednost postupu v rámci zavedené úspěšné strany než riziku politického startupu.

Celý text je ZDE

Hampl se domnívá, že nepotřebujeme velké sjednocování. „Potřebujeme, aby v České republice vznikl ten správný subjekt. Zkušenost z firemního sektoru říká, že takový subjekt bude spíš dílem malé skupiny nadšenců než výsledkem nějakého širokého hnutí,“ píše Hampl s tím, že samotné hnutí přijde až později.

Subjekt, který se stane sjednocovacím jádrem, podle Hampla musí najít správnou míru otevřenosti. Když bude strana otevřená příliš, dostanou se do ní rychlí kariéristé, což ji zničí. Když bude otevřená málo, budou jí chybět lidé a mnozí schopní začnou z netrpělivosti zakládat konkurenční skupiny.

Musí také poskytnout jistotu, že je dostatečně ideově stabilní a především jistotu, že nebude ovládnuta pravdoláskaři. Musí také demonstrovat profesionální přístup a schopnost zajistit financování.

Rovněž musí být naprosto zřejmé, že se nestane, že by lídr někdy v budoucnu své hnutí prodal nějakému podnikateli. „To znamená, že subjekt nemůže být založen na jednom člověku. AfD by přežilo odchod Frauke Petryové, FPÖ by přežilo odchod Stracheho a dokonce i Front National by mohl fungovat bez Marine Le Penové,“ uvedl Hampl s tím, že takový subjekt u nás dosud nevznikl.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

Andrej Babiš byl položen dotaz

Dotaz

Pane Babiši, chci se zaptat proč jste podpořil se svojí stranou ANO výcvik Ukrajinců na našem území? Nejdříve jste všude mluvil o tom, že naše vláda je vládou Ukajiny a že do ní sype peníze a že podporuje svým chováním válku. Výcvik bude stát miliardu a zároveň je to také podpora války. Byla jsem vá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Komu slouží Nerudová? Těžké váhy tahají zlou věc

8:07 Komu slouží Nerudová? Těžké váhy tahají zlou věc

Danuše Nerudová, i když si to ve své politické prostotě možná ani sama neuvědomuje, slouží Andreji B…