Sociolog Hampl: Kdyby v ČR existoval subjekt jako FPÖ, AfD či Front National...

21.09.2016 16:40

Současná situace je neúnosná, píše sociolog a předseda Alternativy pro ČR Petr Hampl na svém webu Petrhampl.com. Za vzor dává situaci v Rakousku, Francii nebo Německu.

Sociolog Hampl: Kdyby v ČR existoval subjekt jako FPÖ, AfD či Front National...
Foto: Archiv PH
Popisek: Petr Hampl

„Pokud žijete v takové zemi, jste vlastenec a nechcete pokračující islamizaci, vůbec neuvažujete o založení vlastní opoziční skupiny. Místo toho vstoupíte do FPÖ, AfD nebo Front National. Kdyby tomu bylo u nás podobně, Hampl by dnes nebyl předsedou Alternativy pro ČR, ale budoval by okresní organizaci nějaké impozantní politické síly, možná by i třeba působil v programové komisi,“ píše Hampl.

Pokud by tady česká obdoba AfD nebo Front National byla, každý by si podle Hampla spočítal, že je lepší přistoupit na sem tam nějaký kompromis než se pokoušet o rozběh další organizace. Sponzoři by měli jistotu, že neinvestují do neúspěšného projektu. A konec konců, i ti, kdo řeší hlavně vlastní ambice, by dali přednost postupu v rámci zavedené úspěšné strany než riziku politického startupu.

Celý text je ZDE

Hampl se domnívá, že nepotřebujeme velké sjednocování. „Potřebujeme, aby v České republice vznikl ten správný subjekt. Zkušenost z firemního sektoru říká, že takový subjekt bude spíš dílem malé skupiny nadšenců než výsledkem nějakého širokého hnutí,“ píše Hampl s tím, že samotné hnutí přijde až později.

Subjekt, který se stane sjednocovacím jádrem, podle Hampla musí najít správnou míru otevřenosti. Když bude strana otevřená příliš, dostanou se do ní rychlí kariéristé, což ji zničí. Když bude otevřená málo, budou jí chybět lidé a mnozí schopní začnou z netrpělivosti zakládat konkurenční skupiny.

Musí také poskytnout jistotu, že je dostatečně ideově stabilní a především jistotu, že nebude ovládnuta pravdoláskaři. Musí také demonstrovat profesionální přístup a schopnost zajistit financování.

Rovněž musí být naprosto zřejmé, že se nestane, že by lídr někdy v budoucnu své hnutí prodal nějakému podnikateli. „To znamená, že subjekt nemůže být založen na jednom člověku. AfD by přežilo odchod Frauke Petryové, FPÖ by přežilo odchod Stracheho a dokonce i Front National by mohl fungovat bez Marine Le Penové,“ uvedl Hampl s tím, že takový subjekt u nás dosud nevznikl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schůzka Václava Havla s lidmi z KGB. Čalfa zamkl dveře a začal vyhrožovat poslancům. Výbušný dokument o Listopadu, vysílaný ČT

10:39 Schůzka Václava Havla s lidmi z KGB. Čalfa zamkl dveře a začal vyhrožovat poslancům. Výbušný dokument o Listopadu, vysílaný ČT

Konspirace 89. Dokument připravený Andreou Sedláčkovou měl divákům České televize vyvrátit různé dez…