Sociolog: Penzijní reforma je nastavena tak, aby Češi vyhynuli

22.06.2011 17:47

Podle sociologa Pavla Rusého, který se mimo jiné podílel i na jednání o penzijní reformě za Věci veřejné, je současný návrh penzijní reformy nastaven tak, aby vedl k vyhynutí národa.

Sociolog: Penzijní reforma je nastavena tak, aby Češi vyhynuli

"V systému, který vláda navrhuje, je optimální nemít děti a peníze si spořit ve fondu," vysvětlil Rusý ve středečních Dvaceti minutách Radiožurnálu. "To totiž pak člověk ve stáří dostane jednak důchod z průběžného systému plus dostane ještě to, co si naspořil. Je to tedy nastaveno tak, aby Češi úplně vyhynuli."

Navrhovaný systém podle Rusého prodraží výchovu dětí. "Vrcholní politici si neuvědomují, že dítě není auto," podotkl. "Myslí si spíš, že je to záliba, osobní záležitost každého člověka, a že není nutné ji v důchodu zohledňovat."

Přitom děti, tedy budoucí generace, jsou v penzijním systému klíčová část. Zejména v tom průběžném, který máme dnes. "O část výdělku se dnešní populace dělí s důchodci a zároveň část z peněz investuje do budoucí generace, tedy svých dětí, které budou pak živit je i další důchodce."

Odchod do důchodu v 70 letech? Reálné

Nadměrně posilovat průběžný systém, jak to prezentuje ČSSD, ale Rusý také nedoporučuje. Volil by střední cestu mezi oběma systémy. Ta by byla ovšem velmi přísná. "Spoření v penzijním fondu je adekvátní pro bezdětné, ti by si tedy museli spořit. Pro rodiče by pak fungoval stále průběžný systém a ve stáří by je tak přirozeně financovaly děti."

Toho, že se o mladou generaci stát ve staří nepostará, se Rusý nebojí. Vývoj prý nebude tak dramatický, jak je mnohdy prezentován. Odchod do důchodu v 70 letech ale reálný je. "Z dnešní perspektivy vypadá 70 let jako šílený věk odchodu do důchodu, ale toho dosáhnou až lidé, co se dneska rodí. V jejich stáří bude situace úplně jiná," vysvětlil.

Čtěte:

Penzijní reformu už nezrušíte, vysmál se Kalousek ČSSD

Penzijní reforma schválena. Teď již oficiálně vládou

Sledujeme téma penzijní reforma

Foto: Hans Štembera

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: par

Nenecháme Vás padnout!!

Jak jste to myslel pane Fialo?Pokud vím tak nic neděláte pro to,aby se tak nestalo.Ba právě naopak děláte vše pro to aby Čeští občané padly přímo na H.... tedy na ústa.Peníze ze státní kasy sypete Ukrajině a Ukrajincům,je třeba pomáhat ale ne na úkor občanů České republiky.Mám tři děti všchny poctiv...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Předsudečnost a xenofobie! Senát na návrh Lásky odsoudil ombudsmana Křečka

8:47 Předsudečnost a xenofobie! Senát na návrh Lásky odsoudil ombudsmana Křečka

Senát zkritizoval veřejného ochránce práv Stanislava Křečka za jeho výroky vůči menšinám a uprchlíků…