Socioložka: Prezident má být všech, ne jedné strany

27.01.2023 16:11 | On-line

Server Aktuálně.cz zveřejnil rozhovor se socioložkou Petro Guasti. Hlavním tématem jsou pochopitelně prezidentské volby, pohled na ně se ale liší i z toho důvodu, že Guasti vede výzkumný tým zaměřený na polarizaci společnosti a populismus. Vyhrocené politické kampaně v prezidentských volbách vyvolávají podle ní silné emoce a přispívají k prohlubování příkopů ve společnosti.

Socioložka: Prezident má být všech, ne jedné strany
Foto: Scren TN.cz
Popisek: Poslední debata prezidentských kandidátů

Na úvod rozhovoru zmínila moderátorka Linda Bartošová tři emoce, které jsou nejčastěji využívány v politické kampani. Jde o strach, zlobu a naději. Která z nich měla v prezidentském klání převahu?

Podle Petry Guasti to byl strach a šlo o strach z války.

„V posledních dnech se ale jedna z kampaní snaží převrátit to na stranu naděje,“ konstatovala socioložka nakonec.

Zda by byla situace a obecně i předvolební kampaň jiná, kdyby válka neprobíhala, je těžké říci, podle Guasti je ale v důsledku války půda pro vyvolávání strachu rozjitřenější. Navíc to, že jde o souboj dvou kandidátů, společnost polarizuje.

Řeč se poté točila okolo různých nástrojů, které vyvolávají v kampaních zmíněné emoce.

Petra Guasti je přesvědčená o tom, že různé generace pracují s různými zdroji informací.

Obtížné je podle ní regulovat řetězové e-maily. Je důležité, aby mladší generace věděla, co chodí jejich prarodičům do schránek. Podle socioložky by se mladší lidé měli starším lidem věnovat a vysvětlovat jim jejich obavy.

„Obávám se, že pokud bude kampaň založená na strachu úspěšná a povede k vítězství ve volbách, tak se radikálně promění způsob politické soutěže. Protože ve chvíli, kdy lež není potrestána, tak se stává standardním nástrojem politického marketingu,“ je si Guasti jistá s tím, že jediný způsob, jak se toho zbavit, je odmítnout to ve volbách.

Moderátorka ve studiu zmínila i odůvodnění stylu kampaně, které přišlo z tábora ANO a říkalo, že kampaň reaguje pouze na to, co lidi uvedli, že je zajímá.

„Pokud v kampani tvrdíte, že se řídíte hlasem lidu, odmítáte odpovědnost. Je to jako sedět vzadu v autě bez řidiče a nechat držet volant onen hlas lidu,“ nesouhlasí s takovým výkladem socioložka Guasti

A co by měla být podle ní hlavní role prezidenta?

Anketa

Kdo víc rozděluje společnost?

hlasovalo: 42142 lidí
„Má být prezidentem všech, ne jedné strany, ne jedné skupiny. Největším úkolem by mělo být hledání společného příběhu. Toho, jaká je naše republika uprostřed válečného příběhu, kam směřujeme, kdo budou naši spojenci, jakou roli v tomto příběhu chceme hrát...“

Na závěr rozhovoru se řešilo, proč naši prezidenti tak rádi a poměrně často nerespektují nebo ohýbají ústavu.

Podle Guasti je především na čase mít moderního prezidenta, který bude dodržovat ústavní pravidla.

Za zmíněné ohýbání ústavy mohou osobnosti těch, koho si do funkce volíme.

„Na Hradě sedí někdo, kdo má malou reálnou moc, ale velkou podporu od lidí a lidé kolikrát neví, jakou pravomoc prezident má.“

Na závěrečnou otázku, kdo by byl prezidentem, kdyby se nevolil přímou volbou, odpověděla Guasti, že by při jeho volbě určitě větší roli hrály parlamentní strany, ale opět by to záleželo na těch osobnostech, které máme k dispozici.

Do budoucna by ale podle Guasti chtěli lidé jinou, mladší politiku. Rozdílnou od té současné.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: MaA

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Opravdu socioložka?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseAch jo (bls1) , 27.01.2023 17:00:35
A to si nevšimla, že polarizace společnosti skrz podněcování nenávisti tady probíhá už hodně dlouho? Kde byla za dob Paroubka? A jestlipak si všimla, jak je polarizovaná společnost v USA? My jen přebíráme jejich model na ovládání mas, který je desítky let založen na pouhých dvou stranách. Pochopitelně je snazší poštvat mladé lidi proti zlému Babišovi, než jim odpovídat na otázky, jako proč v mnoha profesích nemají šanci si za celý život našetřit na vlastní bydlení.

|  5 |  0

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…