Sociopat, parazit, nepřítel demokracie. Jako všicni miliardáři. Patočka to po Kellnerově smrti vzal třídně

01.04.2021 20:21

Tragická smrt miliardáře Petra Kellnera nevyvolá jen lítost a vyjádření soustrasti. Jedním z lidí, kdo na Kellnera nevzpomíná v dobrém, je novinář a ekologický aktivista Jakub Patočka, který zesnulého úspěšného podnikatele a filantropa označuje za „nepřítele demokracie“, „sociopata“ a „parazita“. Sociopaté jsou podle Patočky „až na výjimky“ všichni miliardáři. Konec s tím však podle něj udělá revoluce. Bude se prý zestátňovat, načež si podle aktivisty budeme všichni rovni a „budeme solidární“.

Sociopat, parazit, nepřítel demokracie. Jako všicni miliardáři. Patočka to po Kellnerově smrti vzal třídně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Havlova knihovna hostila debatu šéfredaktorů Erika Taberyho a Jakuba Patočky na téma jak očistit demokracii. Plno bylo, rozhřešení nepřišlo

Anketa

Je smrt Petra Kellnera ztrátou pro Českou republiku?

77%
11%
hlasovalo: 14370 lidí
Hned úvodem novinář a bývalý hlavní kandidát Zelených naznačil, co si o miliardářích myslí. „Mezi miliardáři se lidé, kteří nejsou sociopaty, vyskytují zcela výjimečně. Petr Kellner k takovým výjimkám rozhodně nepatřil,“ započal. Podnikateli však přeje alespoň to, že měl rodinu. „Že měl Petr Kellner blízké, pro něž je jeho smrt ranou a důvodem k hlubokému žalu, mu přejme,“ napsal.

Patočka píše, že Kellnerova smrt byla „stylová“ a „odpovídá způsobu, jakým žil a jak se k české společnosti vztahoval“. Aktivistovi vadí, že Kellner cestoval, a dodává, že Kellner „zahynul při zhýralé zábavě na Aljašce“.

Patočka si myslí, že odchod úspěšného podnikatele zaměstnávajícího tisíce pracovníků není ztrátou pro českou společnost, a pouhé takovéto uvažování považuje za „zhola nepřijatelné“. „V reakcích na Kellnerův skon se nejedná o nic jiného než o další krok k normalizaci režimu oligarchie, který tu vzniká,“ míní.

Podle šéfredaktora Deníku Referendum nebyl Kellner „solidární“, a tedy ani demokrat. Tvrdí, že akorát pochopil svobodu „jako možnosti dělat, co se mu zlíbí“.

Jmenuje, že Kellner podle něj zbohatl během „zločinné ‚velké‘ privatizace“, která podle názoru Patočky dokonce „byla od A do Z méně legitimní než zestátňování mezi květnem 1945 a únorem 1948“. Sám by byl pro to, aby byla privatizace anulována, předpovídá, že to bude součást příští revoluce. Varuje, že pak „budeme samo sebou dnešní majetkové poměry měnit i zestátňováním“.

„Svůj základní majetek Petr Kellner získal od loupežnické vlády ODS, která rozbila Československo a kromě řady jiného hmotného majetku ukradla i listopadovou revoluci. Z ministra financí Kočárníka, který Kellnerovi přihrál Českou pojišťovnu, pak za odměnu učinil předsedu její dozorčí rady,“ pokračuje novinář, prý jde o příklad „bezostyšné korupce“. Vadí mu též Kellnerův Home Credit, prostřednictvím kterého prý „začal ve velkém bohatnout na predátorském úvěrování sociálně zranitelných lidí“.

„Petru Kellnerovi byly tisíce lidí, jimž zničil život, zcela lhostejní. Stejně tak mu byli lhostejní lidé umírající nyní v nemocnicích, necítil se součástí naší společnosti a nechtěl s ní sdílet její úděl, natožpak ho nějak napravovat. Danil v Nizozemsku, aby tu nemusel platit ani ty groteskně směšné odvody, jimiž česká společnost dnes zatěžuje nadměrné příjmy a majetky,“ plísní Patočka zesnulého podnikatele a filantropa, jenž podle něj také „zrazoval české zájmy ve prospěch Ruska a Číny“.

Zrazování českých zájmů se měl podnikatel dopustit podnikáním na tamních trzích: „Petr Kellner nebyl tedy jen parazit bohatnoucí na úkor svých znevýhodněných spoluobčanů či lidí v zemích s ještě pokřivenějším právním prostředím, než jaké panuje u nás. Byl to i v nejpřesnějším smyslu slova vlastizrádce, podobně jako prezident Miloš Zeman, kterého si ochočil v zájmu svých kšeftů v totalitní Čínské lidové republice, režimu řádově horším, než byl ten, kterého jsme se u nás zbavili v roce 1989.“

Zlomový byl podle aktivisty rok 2010, tehdy měl totiž začít sílit populismus u voleb a otřásla se prý i „česká oligarchie“. „Oligarchové zpozorněli, protože jimi zkorumpovanou politickou třídu začala společnost odmítat, a prostor se tak začal otevírat populistům,“ míní a Kellnera vnímá právě jako oligarchu a „nepřítele demokracie“.

A hned dodává, že i populisté podle něho mohou dělat „ušlechtilou“ politiku, pokud jsou tedy podle Patočky silně levicoví, jmenoval totiž například amerického socialistu a neúspěšného kandidáta na prezidenta Bernieho Sanderse či bývalého lídra britských labouristů a zastánce Karla Marxe Jeremyho Corbyna. „Právě takovéto politiky – politiky demokratického socialismu – se ovšem oligarchie bojí jako čert kříže,“ napsal.

Závěrem svého komentáře pak shrnuje, že je třeba aktuální systém v Česku ukončit, a to i kvůli „postupujícímu klimatickému rozvratu“. Příště prý již nemůže mít „určující roli tržní princip“. „Strategická odvětví prostě už nepůjde řídit zájmem na zisku, nýbrž společenskou potřebou na zvládnutí sociálně-ekologické krize a kultivaci demokracie,“ vyzývá.

V demokracii si podle něj mají být všichni rovni a „všichni na sebe jako na rovné pohlížejí“. K tomu však má být nutné na to vzít prostředky „oligarchům a korporacím“. „Škoda že se toho Petr Kellner nedožije,“ uzavírá svůj komentář pro server Deník Referendum Patočka.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

svoboda slova

Cituji vás: ,,„Pak tu ale máme spoustu věcí označovaných za ‚dezinformační narativ‘ a podobně, kdy je zřejmé, že se toto označení používá jen jako zbraň proti politickým oponentům." Je zajímavé, že to říkáte zrovna vy, když tato vláda, kde je i ODS a ostatně hlavně sám Fiala dost často toto dělá a n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

13:21 O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

Že se nakupovat v Polsku už nevyplatí? Možná nesouhlasí Češi, kteří si koupili kilo krůtích prsou v …