Šok: Kalousek složil poslanecký mandát

19.01.2021 14:03

Miroslav Kalousek odchází. Politický matador, který si za několik dekád ve veřejném životě získal jak věrné příznivce, tak fanatické odpůrce, ohlásil konec ve Sněmovně. Již dříve avizoval, že v letošních volbách nebude kandidovat. Pozdější návrat ale nevyloučil. Své rozhodnutí ohlásil v projevu zkraje lednové schůze Sněmovny.

Šok: Kalousek složil poslanecký mandát
Foto: Vít Hassan
Popisek: Miroslav Kalousek
reklama

Dosavadní předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek odchází z poslanecké lavice. Svůj mandát skládá dobrovolně ještě před zahájením kampaně do podzimních voleb. Své rozhodnutí Kalousek oznámil v samém úvodu úterní schůze Poslanecké sněmovny, se kterou se rozloučil. 

Nečekaný krok Kalousek zdůvodňuje jednoduše. Vzhledem k tomu, že k vyhlášení termínu voleb došlo prezidentem Zemanem neočekávaně brzo, oficiálně už začala předvolební kampaň. A protože nehodlá na podzim kandidovat, nemá důvod ve Sněmovně nadále působit. Chce dát prostor těm, kdo se o přízeň voličů aktivně ucházet budou.

Anketa

Je to doživotní konec Miroslava Kalouska ve vrcholové politice?

67%
33%
hlasovalo: 3345 lidí

„Nepamatuji si, že bychom lednovou schůzi zahajovali už ostré volební kampaně. Skutečně nečekaně brzké vyhlášení voleb způsobuje, že nejen tato schůze, ale všechny následující řádné i mimořádné schůze už budou v rámci volební kampaně. Pokládám za racionální a taktické, aby v takovém případě nadále v diskusi ve Sněmovně vystupovali ti poslanci, kteří se budou v letošních volbách ucházet o hlasy voličů, což já, jak známo, nejsem,“ začal svou řeč Miroslav Kalousek.

Jeho další působení ve Sněmovně by tedy nedávalo smysl. „Je tedy zřejmé, že moje dvaadvacetiletá dráha aktivního poslance se dovršila právě nyní, protože pasivní závěr této dráhy by byl sice pohodlný, ale dával by pramalý smysl. Rozhodl jsem se proto, abych svůj mandát ukončil dnes,“ pokračoval. 

„Dovolte mi proto, abych se s vámi rozloučil a abych se omluvil jednomu každému z vás, kdo se snad kdy mým vystoupením cítil osobně dotčen. Ujišťuji vás, že to nikdy nebylo osobní. Vždycky to bylo v zápalu politické diskuse. Ani já necítím žádnou osobní hořkost a bude mi ctí každého z vás kdykoli v budoucnu srdečně pozdravit. Přeji vám hodně zdraví v těchto časech, radosti z práce a také občas trochu legrace. Na základě článku 24 Ústavy ČR se vzdávám mandátu člena Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Mějte se moc fajn,“ dořekl Kalousek a od poslanců se dočkal dlouhého potlesku ve stoje.

Fotogalerie: - Kalousek, Kalousek!

Protest proti Babišově vládě podporované komunisty...
Protest proti Babišově vládě podporované komunisty...
Protest proti Babišově vládě podporované komunisty...
Protest proti Babišově vládě podporované komunisty...
Protest proti Babišově vládě podporované komunisty...
Protest proti Babišově vládě podporované komunisty...

Ostřílený politický praktik Miroslav Kalousek opakovaně v poslední době říkal, že sněmovní práce už ho nebavila jako dřív. Většinu poslanců totiž podle svých slov nepovažuje za skutečné politiky. Dříve prý byla situace jiná. Vedly se skutečné diskuse a ideové spory. Dnes prý nic takového už není. Svým odchodem ale nepochybně i dává prostor vznikající koalici ODS, KDU-ČSL a TOP 09, která má ambici porazit ve volbách premiérovo hnutí ANO. Kalouskovo jméno totiž v minulosti některým členům partnerských stran vadilo. Sám se proto nabídl, že nehodlá být překážkou ke společnému postupu a vyklidí pole. 

„Za to může Kalousek!“ Věta, kterou jsme v minulých letech mohli snad nesčetněkrát slyšet z úst některých českých politiků a především premiéra Andreje Babiše. Z někdejšího poslance KDU-ČSL, ministra financí a následně zakladatele a pozdějšího předsedy TOP 09 se stal snadný terč, který současný premiér s oblibou do dneška využívá.

Není to úplně nečekané. Miroslav Kalousek totiž sloužil ve funkci ministra financí v době těžké finanční krize, byl nucen hledat úspory v rozpočtu a pro mnohé se stal symbolem těžký časů. Zda oprávněně, či nikoli, to ať posoudí jiní. Faktem zůstává, že Kalousek patří k těžkým politickým vahám. Z toho, že na něj političtí soupeři svalují vinu za všechno možné, si sám dělal legraci, a před časem dokonce nechal zhotovit trička se svým ilustrovaným obličejem a nápisem „Za všechno můžu já“.

Nezřídka si ho jako inteligentního a zkušeného člověka váží i jeho soupeři. Proslul svými pohotovými reakcemi, vtipkováním i nesmiřitelným opozičním bojem se současným premiérem. Tomu z něj opakovaně ve sněmovních diskusích povolily nervy. Nakolik je dnešní konec Miroslava Kalouska ve sněmovní lavici definitivní, není jasné. Sám zakladatel TOP 09 už dříve konstatoval, že si zatím dává pauzu a nebude kandidovat v následujících volbách, ale je možné, že později se vrátí. 

Své rozhodnutí odejít hned zkraje nového roku ze Sněmovny následně Kalousek vysvětlil i na tiskové konferenci v prostorách tiskového střediska Sněmovny, kde původní prohlášení více rozvedl. „Chci vysvětlit motivy svého kroku, který jsem udělal. Důvod jsem objasnil i ve své řeči na plénu Sněmovny. Nečekaně rychlé vypsání termínů voleb znamená, že všechny schůze budou probíhat v rámci ostré volební kampaně. Pevně věřím, že mí voliči a sympatizanti tento krok pochopí a povede k maximalizaci volebního zisku pravostředové koalice, kterou budu volit a které přeji vítězství.

„Zůstávám aktivním členem TOP 09, předsedkyně strany i první místopředseda si přejí, abych chodil na zasedání vrcholných orgánů, a kolegové z poslaneckého klubu by si přáli, abych chodil i na zasedání klubu. Abych jim předával zkušenosti, na to nemusím být poslancem. Takže ano, zůstávám aktivní,“ podotkl. 

Zatím prý neví, čemu se bude pracovně věnovat. „Dám si teď několik týdnů prázdniny, urovnám si myšlenky a definitivně se rozhodnu. Ne že bych o tom začal přemýšlet zítra, o tom samozřejmě přemýšlím nějakou dobu a je několik možností. To rozhodnutí ale udělám s jistým odstupem a s čistou hlavou,“ prozradil Kalousek.

„Budu určitě vzpomínat na spoustu hezkých chvil i na spoustu chvil, na které se budu snažit rychle zapomenout. Nechci ale bilancovat, tuhle zemi čekají mimořádně důležité volby. Spíš hovořme o tom, co bude zcela zásadní pro budoucí vládu. Bude pro ni zcela zásadní dát do pořádku evidentně nefunkční vládní instituce a veřejné rozpočty, které jsou ve velmi tristním stavu a dlouhodobě neudržitelné. To jsou dvě priority, které bude muset nová vláda pochopit jako svoji hlavní výzvu, a pevně doufám, že to zvládne,“ věří.

Neobává se, že by jeho rezignace ve Sněmovně poškodila volební výsledek chystané koalice. „Jsem přesvědčen, že tento krok právě přispěje k volebnímu výsledku koalice SPOLU, protože by měli vystupovat hlavně ti, co se budou ucházet o přízeň voličů. Své zkušenosti mohu předávat i jako řadový člen. Mým náhradníkem je starosta Roztok Jan Jakob, velmi úspěšný a zkušený politik, kterému budu rád nápomocen. On bude kandidovat a on by měl prosazovat své názory, protože on se na rozdíl ode mě bude ucházet o hlasy voličů v podzimních volbách,“ uvedl dále.

„Dovolte mi, abych se rozloučil a omluvil se, pokud jsem se někdy v návalu práce nebo stresu trochu utrhl a nebyl dostatečně vstřícný. Děkuji vám za férové zpravodajství. Teď už jsem soukromá osoba. Přeji vám všem v těchto časech hlavně zdraví. Když je zdraví, všechno ostatní se nějak zvládne. Mějte se moc hezky,“ dodal Miroslav Kalousek na rozloučenou z tiskového střediska Poslanecké sněmovny.

Prohlášení Miroslava Kalouska k rezignaci na poslanecký mandát z jeho oficiálního webu:

Vážení a milí přátelé,

dovoluji si vysvětlit motivy kroku, který jsem právě učinil – vzdal jsem se mandátu poslance PS PČR.

Termín nadcházejících voleb do Poslanecké sněmovny PČR, v nichž už nebudu kandidovat, byl vypsán neobvykle brzy, na konci loňského roku. V důsledku toho již budou všechny letošní schůze Poslanecké sněmovny probíhat v rámci volební kampaně.  Je tedy zřejmé, že aktivní část mé dvaadvacetileté kariéry poslance se završila právě nyní; pasivní (byť připouštím, že pohodlné) dokončení mandátu mi již nedává smysl.

Považuji totiž za racionální a takticky správné, aby ve sněmovní debatě prezentovali nadále své názory poslanci, kteří se budou ve volbách ucházet o vaše hlasy.  Věřím, že pochopíte, že dělám tento krok pro maximalizaci volebního zisku pravostředové koalice, kterou budu volit a které přeji vítězství. Své zkušenosti mohu koalici SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) poskytnout i jako řadový občan a člen TOP 09. Dál budu přítomen na sociálních sítích a jakmile to bude možné, rád obnovím tradiční „Pivo s Mirkem“.

Těším se na naše další setkávání.

Váš

Miroslav Kalousek

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Téměř holohlavý Babiš dnes udeřil ještě jednou: Připravte se na tři týdny pekla!

16:58 Téměř holohlavý Babiš dnes udeřil ještě jednou: Připravte se na tři týdny pekla!

Když premiér Andrej Babiš dorazil do vysílání CNN Prima News, by ostříhán velmi na krátko, takřka do…