Šok v Itálii: Skoro polovina lidí chce vystoupit z EU

04.06.2016 21:01

Přestože je Itálie zakládajícím členem Evropské unie, je nyní jednou z nejeuroskeptičtějších zemí v celém 28členném bloku. S odvoláním na italskou odnož celoevropského serveru Local o tom informoval web Českého rozhlasu.

Šok v Itálii: Skoro polovina lidí chce vystoupit z EU
Foto: Archiv
Popisek: Italská vlajka
reklama

Postoj Italů ukázal průzkum britské agentury Ipsos Mori provedený v osmi evropských zemích. Z Evropské unie by dnes chtělo vystoupit 48 % Italů, zatímco ještě v roce 2010 jich bylo s členstvím spokojeno 73 %.

Už v březnu zjistil italský průzkum agentury Demo, že z EU by vystoupila třetina Italů. Není to nic překvapivého, protože v posledních pěti letech podnikla celá polovina italských politických stran protievropské kampaně.

Hlavním důvodem nepřátelství Italů k EU je ekonomika. Itálie se dodnes snaží dostat z recese a členství v unii je pro ni nevýhodné – přispívá do ní částkou o 4,3 miliardy eur vyšší, než dostává.

Celý text je ZDE

Jak server Local dále uvádí, roli hraje i rétorika politických stran. Hnutí pěti hvězd, které v roce 2008 založil komik a herec Beppe Grillo, je ostrým kritikem evropské fiskální politiky, i když jeho celkový postoj k EU je nejasný.

Hnutí je v Itálii druhou nejpopulárnější stranou a slibuje voličům, že jestli někdy vytvoří vlastní vládu, odvede Itálii z eurozóny. To se Italům líbí, protože stále s láskou vzpomínají na liru. Podle nich se s přijetím eura v roce 2002 ceny přes noc zdvojnásobily a nikdy už neklesly. Lidem se dnes daří mnohem hůř než v dobách liry.

Protievropské nálady přiživují i další faktory v čele s uprchlickou krizí. Zatímco v roce 2013 přišlo do Itálie 42 tisíc běženců, o rok později jich bylo 170 tisíc a loni 150 tisíc. A italská vláda marně žádá Evropskou unii o společné řešení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takový vztek: S*re vás to doma? Hamáček se vám směje

8:57 Takový vztek: S*re vás to doma? Hamáček se vám směje

Pohyb mezi okresy je zakázán a policie bude kontrolovat, zda ti, kdo se mezi nimi pohybují, mají ten…