Šok z ČT. Předvolební tlačenka do vysílání? Podle Dvořáka bylo vše ok

23.10.2020 9:31

Člen Rady ČT Pavel Matocha proti sobě postavil průzkumy, s nimiž pracovala Česká televize před volbami, a skutečné výsledky voleb. Průzkumy v některých krajích ukazovaly, že může uspět i Demokratická strana zelených. Realita ale byla nakonec zcela jiná. Matocha si v této souvislosti položil otázku, v níž naznačil, zda se náhodou někdo nesnaží o zviditelnění této politické strany.

Šok z ČT. Předvolební tlačenka do vysílání? Podle Dvořáka bylo vše ok
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

Publicista Pavel Matocha se na sociální síti Facebook vrátil k letošním krajským volbám a předvolebním debatám České televize, ve kterých se na základě průzkumu agentury Kantar objevili i zástupci Demokratické strany zelených. V samotných volbách tato strana nezískala ani jedno procento hlasů.

Anketa

Podporujete omezení volného pohybu a uzavření obchodů?

68%
32%
hlasovalo: 24296 lidí

„Na minulém jednání Rady ČT jsem se ptal generálního ředitele ČT Petra Dvořáka, jestli si po volbách dělají nějaké vyhodnocení a jestli porovnávají ony naměřené předvolební potenciály se skutečnými volebními zisky. K dnešnímu jednání Rady ČT jsme k tomu dostali od pana ředitele analýzu. Její závěr je, že vše je v pořádku,“ napsal na sociální síti Facebook Matocha.

Dvořák připomněl, že volební potenciál, s nímž pracovala společnost Kantar před volbami, není totéž jako klasický volební model. Potenciál vyjadřuje maximální množství hlasů, které by mohla strana získat, pokud by ji u voleb dali hlas všichni voliči, kteří třeba jen na chvíli zvažovali, že jí onen hlas dají.

Podle Dvořáka je také třeba počítat s tím, že u politických stran s předpokládaným nízkým volebním ziskem může být odchylka potenciálního volebního zisku vyšší než 3 procenta. A nesmí se zapomínat ani na dobu, ve které průzkumy probíhaly, tedy asi měsíc a půl před volbami. Než šli voliči skutečně k volbám, mohli mnohokrát změnit názor na to, komu dají hlas.

ČT tedy podle názoru Petra Dvořáka nepochybila.

Matocha také kroutil hlavou nad tím, že podle generálního ředitele ČT Dvořáka je zřejmě v pořádku pouštět do veřejného prostoru slova ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD), která zazněla mimo oficiální vyjádření členky vlády. Narážel tím na pořad 168 hodin Nory Fridrichové, kde Maláčová označila premiéra Andreje Babiše (ANO) za „debila“. Pravděpodobně však předpokládala, že kamery už jsou vypnuté.

Pavel Matocha kroutí hlavou nad ředitele ČT Petrem Dvořákem

Pavel Matocha kroutí hlavou nad ředitele ČT Petrem Dvořákem

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Krutej filmovej svět.“ Co si režisér dovolí na herečky, odhalila jedna z nich. A kdyby jen to

22:15 „Krutej filmovej svět.“ Co si režisér dovolí na herečky, odhalila jedna z nich. A kdyby jen to

Herečka Tereza Ramba byla hostem v rozhovoru Prostoru X. Řeč byla o sexismu ve filmovém průmyslu, ma…