Šokující podezření z Austrálie: Podplácení pašeráků lidí a výhrůžky zastřelením

28.10.2015 19:20

Mnozí ukazují na Austrálii a její opatření proti ilegálním imigrantům jako na schůdné a v Evropě použitelné řešení. Amnesty International však tvrdí, že s australskými postupy to tak žhavé zase nebude. Podle jejich zjištění totiž australské úřady platí pašerákům lidí, aby svoje lodě otočili nazpět. Informuje BBC.

Šokující podezření z Austrálie: Podplácení pašeráků lidí a výhrůžky zastřelením
Foto: ReproFoto: DailyMail
Popisek: Imigranti na srbsko-maďarské hranici ničí plot
reklama

Nezisková organizace Amnesty International tvrdí, že získala důkazy o podplácení pašeráků lidí ze strany australských úřadů. Ty podle všeho ještě vyhrožují zastřelením všem, koho by napadlo se do země pokusit dojet znova.

V nově vydané zprávě Amnesty je uvedeno, že australské úřady ohrozily životy žadatelů o azyl přinejmenším při dvou příležitostech během května a července. Taková obvinění však australská vláda vytrvale popírá již od chvíle, co o nich v červnu padly první zmínky.

Austrálie vede kontroverzní azylovou politiku, kdy žádná loď s nelegálními migranty nesmí dorazit na australské území a všechny lodě, které tuto cestu riskují, jsou následně buď poslány zpět tam, odkud vypluly, či poslány do detenčních zařízení některé ze sousedních zemí.

Amnesty však odhalila dvě situace, na základě kterých se dožaduje založení vyšetřovací komise, která se má zabývat kontroverzní australskou azylovou politikou a operací „Suverénní hranice“, jak Australané své opatření nazvali. K prvnímu incidentu došlo 17. května, kdy úřady otočily loď se 65 pasažéry na palubě zpět do Indonésie.

Tam údajně Amnesty vyzpovídala všechny účastníky plavby, jak migranty, tak i posádku, a ta jim sdělila, že jí australské úřady daly 32 tisíc amerických dolarů za to, že se s lodí vrátí zpět. Pašeráci tak přesunuli pasažéry do malých lodí a poslali je do Indonésie. Jedna z nich však nedoplula, nakonec však nedošlo ke ztrátám na životech.

Druhý incident údajně nastal 25. července, kdy měly australské úřady opět zaplatit posádce pašerácké lodi, aby odvezla běžence zpět. Podle výpovědí patnácti uprchlíků zastavily úřady jejich loď a po několika dnech zadržování předali pašerákům dvě velké tašky. Žadatelům o azyl zároveň sdělili, že se do nich nesmí dívat, a vyhrožovali jim, že pokud se do Austrálie pokusí vrátit, tak je zastřelí. Lodi nakonec došlo palivo dříve, než se dostala k indonéským břehům, následně ji však vyzvedla námořní hlídka.

Australské ministerstvo imigrace a ochrany hranic nenechalo na svou odpověď dlouho čekat. Uvedlo, že „lidé na zastavených plavidlech jsou legálně drženi v bezpečných, humánních a odpovídajících podmínkách,“ které zajišťují australští pohraničníci.

„Tvrdit opak, jak činí Amnesty, znamená očerňování mužů a žen v jednotkách bránících australské hranice.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: spa

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Až po uši v ho*nech.“ Zlý den Janka Kroupy: Mával tajným důkazem, který hned vybouchl

9:52 „Až po uši v ho*nech.“ Zlý den Janka Kroupy: Mával tajným důkazem, který hned vybouchl

V pokračování kauzy Janka Kroupy a ministra Hamáčka se ukázalo, od koho získal investigativní noviná…