Solární proud se zdaní. A zdražení prý bude pod 10 procent

09.10.2010 8:39

Podle plánu ministra průmyslu Martina Kocourka (ODS), by měla být na státem dotovanou uvalena srážková daň 10 procent. Píšou to Lidové noviny (LN).

Solární proud se zdaní. A zdražení prý bude pod 10 procent

Vláda podle informací LN počítá s tím, že bude na kompenzace hrozících vysokých cen elektřiny potřebovat asi 12 miliard korun. "Uvažujeme o všech prostředcích, které stlačí nárůst cen elektřiny. Začneme je s určitou sekvencí spouštět," řekl deníku premiér Petr Nečas (ODS).

Podle prvních odhadů měla elektřina zdražit domácnostem o 12 procent a firmám o 17 procent. kabinet ale prý chce ceny kompenzovat tak, aby účty za elektřinu vzrostly nejvýš o 9,9 procenta. 

Mezi obnovitelné zdroje, na které má být uvalena srážková daň, patří kromě slunce například i bioamasa, větrné a vodní elektrárny. U energie ze slunce se podle plánu popsaného v LN navíc připočte ještě další srážková daň. Ta se má lišit podle roku, kdy si investor panely pořídil a připojil do sítě. Ten, kdo to udělal v roce 2007, zaplatí méně než ti, kdo investovali až poté, co se sluneční boom rozjel v polovině roku 2009.

Investorům plán zaručí návratnost do 15 let

Stát údajně chce nastavit daň tak, aby všem investorům zaručil, že se jim investice do solární elektrárny vrátí do patnácti let, jak se plánovalo. Daň na obnovitelné zdroje se podle LN zatím příliš nezamlouvá ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09). 

Vláda proto již zrušila například podporu solárních elektráren na volné ploše a zrušila jejich osvobození od daně z příjmů. Chce podporovat jen menší sluneční zdroje na budovách. 

Vládou ustanovený koordinační monitorovací výbor předložil kabinetu tento týden opatření, podle kterého by se zátěž z příspěvku na obnovitelné zdroje rozdělila do více částí. Premiér Petr Nečas již dříve řekl, že ODS chce docílit toho, aby zdražení v příštím roce nebylo dvouciferné.

Sociální demokracie hodlá údajně předložit novelu zákona, která počítá se zavedením padesátiprocentní daně z příjmu za každou kilowatthodinu vyrobené elektřiny ze solárních zdrojů.

Více k tématu:
Moldan tvrdí, že jaderná energetika je drahá. Budoucnost ji nedává
Vláda má dilema: Zájmy slunečních carů, nebo českého průmyslu
Vláda zatla tipec velkým solárním parkům, elektřina přesto zdraží 
Klaus radil Kocourkovi razantnější postup proti solárním elektrárnám
Urban: Vláda, která dopustí dramatický nárůst elektřiny, je špatná vláda 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Oni kradli! Kde je Bartoš?“ Babiš na Primě vytáhl peníze. Padla sprostá slova

22:35 „Oni kradli! Kde je Bartoš?“ Babiš na Primě vytáhl peníze. Padla sprostá slova

Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (SPOLU), Vojtěch Filip (KSČM), Jan Hamáček (ČSSD), Zuzana Majerová Za…