Soros, USA, Brusel. Orbán se nedá: Odpálil bombu před volbami

26.10.2021 13:14

George Soros, Washington a Brusel. Viktor Orbán na velkém převolebním shromáždění o víkendu jmenoval ty, kteří se údajně vměšují do politických záležitostí Maďarska. Směrem k EU také vyslal jasný vzkaz a zastal se kolegů z Polska.

Soros, USA, Brusel. Orbán se nedá: Odpálil bombu před volbami
Foto: Hana Brožková
Popisek: Viktor Orbán při návštěvě Miloše Zemana v Lánech

Jako kdyby předvolební klání v Maďarsku nebylo již tak dostatečně vyhrocené v souvislosti s tím, že se proti Viktoru Orbánovi spojila takřka celá politická scéna v Maďarsku. Novou rozbušku před volbami, které proběhnou příští jaro, přidal sám maďarský premiér, když obvinil cizí mocnosti z vměšování se do maďarského předvolebního klání. Prstem konkrétně namířil na Brusel a Washington.

Anketa

Myslíte, že Parlament nakonec Zemana zbaví pravomocí? Jde o předpověď, ne přání.

6%
92%
hlasovalo: 11064 lidí

Vše se odehrálo během sobotního předvolebního shromáždění v Budapešti u příležitosti připomenutí 65. výročí Maďarského povstání. Orbán na pódiu před desítkami tisíc svých stoupenců začal hovořit o tom, že Washington a zejména miliardář George Soros se snaží skrze své vlivové sítě a financování pomoci levicovým kandidátům ve volebním klání. „Není podstatné, co chtějí oni, v médiích, v Bruselu a ve Washingtonu. Budou to Maďaři, kdo rozhodne o svém osudu,“ prohlásil a pokračoval: „Naše síla spočívá v naší jednotě... věříme ve stejné hodnoty: rodina, národ, silné a nezávislé Maďarsko.“ Jak ale podotýká Al Jazeera, jednotu předvádí v těchto dnech také maďarská opozice. Dokázala si ze svého středu zvolit Orbánova vyzyvatele, kterým bude 49letý Péter Márki-Zay, starosta malého města, otec sedmi dětí a katolický konzervativec, tedy v podstatě člověk zastávající hodnoty, které tak často propaguje sám Viktor Orbán.

Maďarský premiér ve svém sobotním projevu vůbec nešetřil ani Evropskou unii. „Brusel k nám mluví a jedná s námi a s Poláky jako kdybychom byli jejich nepřátelé... nyní je čas, aby Brusel pochopil, že nás nedokázali porazit ani komunisté,“ pronesl při příležitosti 65. výročí Maďarského povstání. Maďarský premiér přirovnal Maďary a Poláky k Davidovi, kterému by se Goliáš měl raději vyhnout. Orbánova opozice mezitím jako některé z pilířů svého programu představila například navýšení svobody médií, která jsou podle ní v zemi pod velkým tlakem, nebo zavedení společné evropské měny euro.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Marek Korejs

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

19:41 EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

„Kdo za to může? Co nám říkala celý rok Evropská komise? Že když dosáhneme 70 procent proočkování do…