Sorosův student, který není Maďar, mluvil v ČT o Orbánovi. U nás byl na Klinice a proti Babišovi. A proč pořád protestuje? Čtěte

04.01.2019 7:52

K tématu maďarských protestů proti tzv. otrockému zákonu byli do Událostí, komentářů tentokrát pozváni dva hosté – politolog z ODS Petr Sokol a Adrien Beauduin, student Středoevropské univerzity, kterou založil a financuje George Soros. „Jak udržuje tu moc? Je to jasně díky tomu, že má obrovský vliv v médiích a v ekonomice. To není normální a to není demokratické,“ říká student původem z Belgie a Francie o Orbánovi. Petr Sokol na to ale opáčil, že protesty jsou sociálního charakteru a týkají se jednoho zákona a nejsou nějakým důkazem nedemokratičnosti Maďarska.

Sorosův student, který není Maďar, mluvil v ČT o Orbánovi. U nás byl na Klinice a proti Babišovi. A proč pořád protestuje? Čtěte
Foto: Repro ČT
Popisek: Host ČT k problematice maďarských protestů, student Středoevropské univerzity Adrien Beauduin

Česká televize informovala, že všichni poslanci vládní strany Fidesz chyběli na mimořádném zasedání maďarského parlamentu, které svolala opozice. Maďarsko nedávno zažilo intenzivní protesty kvůli tzv. otrockému zákonu, který mimo jiné umožňuje zaměstnavatelům nařídit více přesčasů. Opoziční poslanci a europoslanci chtěli ve veřejnoprávní televizi uveřejnit své prohlášení, nebylo jim to ale ochrankou dovoleno.

Anketa

Přispěl George Soros ke světovému dobru?

4%
96%
hlasovalo: 12441 lidí

„Jedno téma, dva hosti, dva pohledy,“ uvedla Marcela Augustová problematiku a hosty, kterými byli Adrien Beauduin, student Středoevropské univerzity založené Georgem Sorosem, a politolog Petr Sokol z ODS. Beauduin se podle Augustové účastnil protestů již od začátku a v prosinci byl maďarskou policií prý zatčen a obviněn z napadení veřejného činitele. „Já jsem sám nic neudělal, jenom jsem chtěl vyjádřit svůj názor, že mi připadá nenormální, že maďarští dělníci musí tolik pracovat za mizernou mzdu. Také jsem tam byl proto, že zavírají mou univerzitu, zrušili můj studijní obor a vidím, že ta vláda dělá mnoho věcí, s kterými nesouhlasím. Já jsem tam stál, byli jsme mírní, pak se policie rozhodla zasáhnout, a já jsem nějak zkoušel zachovat svou rovnováhu a jenom jsem nekladl žádný odpor a byl jsem zatčen,“ brání se student a dodává, že byl v šoku, když zjistil, jaká jsou proti němu postavena obvinění.

Moderátorka se ho pak zeptala, zda mu to stojí za to, když má kořeny a občanství ve Francii a v Belgii, a v Maďarsku dlouhodobě žít nehodlá. Beauduin odvětil, že tam nemohl žít a jen se dívat na strašné podmínky a zavírat před tím oči. Dodal, že když studoval v Česku, také se zapojil a angažoval ve společnosti.

Další otázka mířila na Petra Sokola, a to, zda jsou z jeho pohledu demonstrace namístě a zda pro ně má pochopení. „Tak určitě, v každé demokratické zemi, a to Maďarsko bezpochyby je, ač tady slyšíme takové náznaky něčeho jiného, tak je běžné, že lidé mohou proti přijatým zákonům demonstrovat. Je to ústavní právo,“ řekl Sokol a dodal, že se jedná o sociální protesty. „Než uslyšíme něco o nějakém autoritářském posunu a tak podobně, tak jedno číslo. Ty protesty ovlivnilo veřejné mínění v Maďarsku tak, že popularita vládní strany Fidesz poklesla z 53% na 48%. Druhá strana v pořadí má 16%,“ pokračoval Sokol a doplnil, že dle jeho názoru se nejedná o nějaký boj za demokracii, ale protesty proti jednomu zákonu, kterým se vláda snaží vyřešit problém s nedostatkem pracovních sil, jež trápí i ČR.

Repro ČT

Augustová zmínila, že svůj život Beauduin označuje za aktivistický, zúčastnil se protestů jak v Kanadě, tak v Polsku, tak v Berlíně. Zeptala se ho, proti čemu protestoval v Čechách. „Tady jsem protestoval proti vlivu Babiše na média nebo jsem také protestoval za Kliniku, protože si myslím, že ten projekt má smysl v mnoha ohledech, a proti zbytečné šikaně.“ Též protestoval za sociální bydlení. Že by časté protestování devalvovalo hodnotu protestu, si nemyslí. Uvedl, že mnoho lidí, např. ti, co potřebují sociální bydlení, nemají čas protestovat, a on jako privilegovaný může něco udělat pro ně.

Moderátorka se také zeptala Petra Sokola, co je důvodem Orbánovi trvající popularity. Prý je to plnění volebního programu a národně-konzervativní smýšlení, se kterým podle výsledků voleb většina Maďarů souhlasí. Augustová se na závěr obrátila na Beauduina, zda je schopen Orbána za něco pochválit. Ten řekl, že dokáže a že viděl selhání předchozí vlády socialistů, ale dodal, že Orbán udržuje svou vládu nedemokraticky, protože má pod palcem údajně 500 médií skrz své přátele. „Když máte takový obrovský vliv, tak je lehké dělat politiku,“ myslí si student Středoevropské univerzity. A dodává: „Jak udržuje tu moc? Je to jasně díky tomu, že má obrovský vliv v médiích a v ekonomice, to není normální a to není demokratické.“

Celý pořad ZDE

reklama

autor: kas

Odchod do důchodu

Paní Schillerová, přijde mi to, nebo nějak často měníte své názory? Teď tvrdíte, že je pro vás navýšení věku odchodu do důchodu nepřijatelné, ale podle jiných, s tím souhlasili a zrovna vy jste to jako ministryně sama navrhovala - https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/396856-schillerova-chce-zvysi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„To jste neměli vědět.“ Fiala v centrále CIA. Toto vyplavalo z minulosti

21:40 „To jste neměli vědět.“ Fiala v centrále CIA. Toto vyplavalo z minulosti

Když na jaře 2019 zavítal Andrej Babiš coby premiér do sídla CIA, vzbudilo to rozruch. Vyjádřila se …