Soubor PKF, který nemohl do Číny, zahraje na velvyslanectví USA

12.09.2019 6:33

Orchestr PKF – Prague Philharmonia vystoupí dnes v podvečer v zahradách Petschkovy vily, která je rezidencí amerického velvyslance Stephena Kinga. Americká ambasáda pořádá koncert v době, kdy Čína kvůli neshodám s vedením Prahy zamítla domluvená turné již čtyřem českým hudebním souborům, PKF je jedním z těchto těles, připomněla ČTK.

Soubor PKF, který nemohl do Číny, zahraje na velvyslanectví USA
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Čínská armáda
reklama

Koncert bude mít podle americké ambasády zvláštní symboliku.

„Hudba mluví řečí, které rozumí všichni lidé dobré vůle. Musíme zajistit, aby se šířila svobodně a nezávisle, čímž přispěje k většímu porozumění mezi různými kulturami,“ uvedl ke koncertu americký velvyslanec v Praze Stephen King. Souvislost s Čínou americké velvyslanectví výslovně v tiskové zprávě neuvedlo.

PKF zahraje pod taktovkou šéfdirigenta a hudebního ředitele PKF Emmanuela Villauma dvě díla Ludwiga van Beethovena, a to předehru Coriolan a Sedmou symfonii. Vstupenky na koncert se prodávat nebudou. Lidé si ho budou moct poslechnout v Českém rozhlase nebo ho zhlédnout na internetu, například na webu www.pkf.cz.

Vedle PKF zamítla Čína domluvená turné i Pražákovu kvartetu, Symfonickému orchestru Českého rozhlasu (Prague Radio Symphony Orchestra) a hudebnímu souboru Guarneri Trio Prague.

Podle vedení PKF bylo důvodem pro odklad vystoupení v Číně prohlášení pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) o změně tzv. sesterské smlouvy, kterou s Pekingem uzavřelo minulé vedení Prahy. Z něho chce současná rada hlavního města odstranit bod, kterým Praha uznává jednotnou Čínu. Čínským úřadům také vadí postoj pražského magistrátu k Tchaj-wanu. Čína podmínila povolení k turné PKF – Prague Philharmonia kritikou postojů vedení Prahy, to však filharmonie odmítla.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

abatová: Dejte mi 500 Kč nebo i 5000 Kč. Budu vás hájit v Senátu

9:52 abatová: Dejte mi 500 Kč nebo i 5000 Kč. Budu vás hájit v Senátu

Máte volných 500, 1000 nebo dokonce 5000 korun? Můžete je poslat Anně Šabatové, aby byla zvolena do …