Současnou komunistickou stranu si pěstuje naše pravice, tvrdí senátor Martínek

13.11.2014 10:54

Návštěva Číny byla mimořádným úspěchem a není vinou pana prezidenta, že něco podobného mělo být uskutečněno již dávno, tvrdí Radko Martínek (ČSSD) a dodává. „Hysterie kolem jeho vulgárních výroků ukazuje, jak své protivníky a novináře – některé, pan prezident zná.“ Jako bývalý člen KSČ okomentoval také změny, kterými prošla společnost za posledních 25 let, a prozradil nám důvody, proč se od komunistů po roce ´89 distancoval. Řeč přišla ale i na řadu aktuálních problémů, včetně problémů s čerpáním dotací, a vyjádřil obavu o osud zákona o NP Šumava.

Současnou komunistickou stranu si pěstuje naše pravice, tvrdí senátor Martínek
Foto: archiv
Popisek: Senátor Radko Martínek.
reklama

Poslední dobou se na hlavu prezidenta republiky snáší kritika především za reprezentování Česka v zahraničí, kdy jsou mu vyčítány například jeho výroky směrem k muslimům či opouštění důrazu na význam lidských práv při jeho poslední návštěvě v Číně. Mnozí také odsoudili vulgarismy, kterých se dopustil v Hovorech z Lán, jež vysílal počátkem listopadu Český rozhlas? Co vy na to? Jak byste hodnotil Miloše Zemana jako hlavu státu?

Ať se to komu líbí, nebo ne, Miloš Zeman je stále nejvýraznější postavou současné politiky a své konkurenty výrazně převyšuje, což se mimo jiné projevuje poněkud zběsilými, často neadekvátními reakcemi protivníků na jeho činy či vyjádření. Zvýrazňuje to ještě lehce předvídatelná reakce české novinářské obce, o jejíž objektivitě se dá s úspěchem pochybovat. Návštěva Číny byla mimořádným úspěchem a není vinou pana prezidenta, že něco podobného mělo být uskutečněno již dávno. Muslimové jistě nejsou žádné mírumilovné ovečky, ale na druhé straně není o nic lepší Izrael, který pan prezident dlouhodobě podporuje. Hysterie kolem vulgárních výroků pana prezidenta na jedné straně ukazuje jak své protivníky a novináře – některé, pan prezident zná. Na druhé straně znovu prokázal, že pokud se mu zdá něco vtipné a trefné, tak to řekne, i kdyby to říkat neměl a nehodí se to. Útoky na služební zákon a jejich forma jsou zřejmě signálem, že se pan prezident rozhodl znovu kandidovat a tímto a dalšími kroky si připravuje půdu.

Podporujete úpravu prezidentských pravomocí tak, jak navrhuje vláda?

Nevím, co vláda hodlá navrhnout, ale pravomoc prezidenta se měla upravit před vyhlášením přímé volby. Žádné nepromyšlené úpravy podporovat nebudu.

Blíží se výročí sametové revoluce. Můžete zhodnotit, co se v porevolučním vývoji v České republice podařilo a co se nepodařilo?

Myslím, že u nás dochází k docela pochopitelnému a logickému vývoji, který nemohl předvídat jen nenapravitelný optimista. Cynik je jistě spokojen. Fakt je, že se máme v průměru velmi dobře a mnohé se změnilo k nepoznání, například naše obce a města. Že se o skutečných úspěších nepíše a že se vyhledávají pouze skandály, že celebritami jsou pochybné existence a o práci skutečných zanícenců se nic neví, je doprovodnou realitou doby.

V letech 1979 až 1990 jsem byl členem KSČ. Po revoluci jste ale již do KSČM nevstoupil a od roku 1996 jste člen ČSSD. Proč?

Protože jsem a již vždy budu člověk s levicovým životním postojem a názory. Současnou komunistickou stranu si pěstuje naše pravice, aby vždy, když její činnost přesáhne jakoukoli rozumnou míru, mohla vytáhnout a zamávat praporem antikomunismu a kupodivu to na některé lidi stále platí. ČSSD může pro střední a nižší vrstvy, pro nemocné a slabé udělat víc. Tedy za předpokladu, že si někteří její členové nespletou získanou funkci s pašalikem sloužícím pro vlastní obohacení.

Jak byste hodnotil komunisty před rokem 1989 a dnes? Myslíte si, že je dnes komunistická strana jiná než před listopadem 1989, nebo jsou pod tím demokratickým nátěrem komunisté v podstatě stále stejní?

Určitě je. S tou předlistopadovou má málo společného. Situace a doba se změnila. Jedno je však stejné, předtím i nyní jsou ve straně slušní lidé i pěkní prevíti. To ale platí i pro všechny ostatní strany a před listopadem i nyní také pro nestraníky.

V Senátu působíte jako člen výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí. Sněmovna zamítla senátní návrh zákona o Národním parku Šumava, proti němuž brojily hlavně ekologické organizace. Pro zamítnutí nakonec hlasovalo 93 ze 158 přítomných poslanců. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) proto slíbil, že do měsíce vládě předloží novelu, která by v zákoně vymezila šumavský park i ostatní národní parky. Co vy na to? A domníváte se, že se již podaří vyjednat shodu?

Na ten zákon za měsíc jsem opravdu moc zvědav. Shoda na Šumavě se najít nedá, jako ostatně nikdy, kdy se strany sporu dohodnout nechtějí.

Česko dlouhodobě neumí čerpat dotace z EU. V čem je podle vás úskalí problémů? A jak podle vás zajistit jejich úspěšné čerpání?

Nyní již těžko. Bohužel se pokazilo vše, co se jen pokazit dalo. Ztráty finanční i jiné (důvěra ve význam a smysl evropské pomoci) jsou katastrofální. Jako vždy je problém v lidech, kteří se dotací chopili. Není pravda, že čerpat neumíme. Minulé období jsme dokonce přečerpali. Hlavní problém je u nás a ne v Bruselu. Nekompetentnost řídících orgánů jednotlivých operačních programů, MF i MMR byla a je v tomto období opravdu zarážející. A bohužel to bude stejné i v období příštím. Ti kdo nečerpají, nyní mají na starosti budoucnost, a ti, kterým se dařilo lépe, byli zrušeni (ROP).

Jste také člen komise pro rozvoj venkova. V poslední době ale spíše než k rozvoji dochází k jeho vylidňování. Co je podle vás příčinou a jak lze podle vás tomuto negativnímu trendu zabránit?

Není pravda, že na venkově nedochází k rozvoji. České a moravské vesnice nikdy nevypadaly lépe. Že se mladí lidé stěhují do měst, je otázkou pracovních příležitostí a síly ekonomiky jednotlivých center. Mnoho lidí to díky důrazu na životní styl vede zpět. Bude to ale dlouho trvat a tržní ekonomika si s tím sama neporadí, bude třeba pomocných, osvícených zásahů státu a jeho institucí. I proto je i u nás třeba levicových politiků.

Při návštěvě vašich webových stránek jsem nenalezla v záložkách, kde informujete o plánovaných akcích, ale ani na vašem blogu, kde publikujete své názory, žádné informace. Jak to?

Je to chyba, musím to napravit, ale upřímně, raději objedu půl senátního obvodu, než bych seděl v kanclu a bušil do klávesnice počítače. Omluva to ale není, možná výmluva.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Kateřina Synková
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nechtějí dělat! Babiš se naštval na lidi. Migrace? Jasně k Bruselu

18:41 Nechtějí dělat! Babiš se naštval na lidi. Migrace? Jasně k Bruselu

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) natočil další „Čau lidi“. Ze všech sil propagoval aplikaci e-roušk…