Soud bude řešit kauzu údajné korupce při vyšetřování nehod

08.12.2011 8:02

Odvolací Městský soud v Praze se bude zabývat případem bývalého vedoucího odboru dopravních přestupků pražského magistrátu Zbyňka Bernata, kterému Obvodní soud pro Prahu 10 v červnu uložil trest za účast na ovlivňování vyšetřování dopravních nehod za úplatu. Vinnými prvoinstanční soud uznal i další čtyři lidi, mimo jiné také bývalé policisty. Ti provinění odmítají.

Soud bude řešit kauzu údajné korupce při vyšetřování nehod
Foto: Hans Štembera
Popisek: Městský soud

Bývalého šéfa odboru vyšetřování dopravních nehod pražského krajského policejního ředitelství Josefa Vlastníka obvodní soud osvobodil, jeho bývalému podřízenému Pavlu Plasovi vyměřil tříletý trest vězení a pětiletý zákaz výkonu povolání u státní nebo městské policie a v bezpečnostních sborech. Bývalý Plasův kolega Jiří Vosátka dostal stejný trest zákazu činnosti na tři roky. Aleši Francovi, který si v současnosti odpykává sedmiletý trest vězení za jinou trestnou činnost, prvoinstanční soud vyměřil souhrnný trest 8,5 roku vězení, Martinu Mrvovi dvouletý trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let.

Verdikt popisuje dva skutky. První spočíval v údajné snaze o to, aby Franc, který koncem března 2009 srazil chodkyni na přechodu, těžce ji zranil a z místa ujel, za úplatek unikl postihu. Plas, který měl případ na starosti, údajně řízení schválně protahoval do chvíle, než ho státní zástupce upozornil, že se o něj zajímá policejní inspekce. Do všeho byl podle nepravomocného verdiktu zapleten i Mrva a Bernat.

Druhý skutek se týká nehody, která se stala v březnu 2009 v Praze 5. Plas a Bernat údajně za úplatek vedli vyšetřování havárie tak, aby řidič unikl postihu za trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky. Částečně se do toho prý zapojil i Vosátka. Plas prý spis předal na magistrát a Bernat zařídil, že byl řidič uznán vinným pouze z přestupku.

Čtěte:

Justice u Vaškůje chybovala, tvrdil Pospíšil. Nejvyšší soud mu dal za pravdu

Soud osvobodil 13 obžalovaných za napadení Romů po demonstraci DSSS

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: par

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A dost! Šichtařová udeřila na Člověka v tísni a další „politické neziskovky“

10:30 A dost! Šichtařová udeřila na Člověka v tísni a další „politické neziskovky“

Ekonomka Markéta Šichtařová má za to, že ví, co ohrožuje naši budoucnost, jsou to politické neziskov…