Soud bude řešit v kauze podnikatele Zadeha dalších osm stížností

31. 12. 2016 19:02

Krajský soud v Brně obdržel v případu podnikatele Sharama Abdullaha Zadeha dalších osm stížností, bude se jimi zabývat Vrchní soud v Olomouci. ČTK to řekla mluvčí brněnského soudu Simona Pešková. Předchozí stížnosti olomoucký soud zamítl. Zadeh a 14 dalších lidí čelí obžalobě z obřích daňových úniků, hrozí jim až 13 let vězení.

Soud bude řešit v kauze podnikatele Zadeha dalších osm stížností
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

Obžalovaný Zadeh podal odvolání proti usnesení, že předseda senátu Aleš Novotný není vyloučený v jeho případu z rozhodování. Obžalovaná Eliška Coufalová zase proti usnesení, kterým jí bylo zamítnuto vydání zabavených věcí a také zrušení zajištění peněz na účtech. Obžalovaný Petr Moštěk podal stížnost proti usnesení, kterým se nemění výše peněžité záruky přijaté místo vazby.

Další stížnosti podaly dvě zúčastněné firmy. Týkají se zamítnutí vydání věcí, námitky podjatosti soudce nebo vykonaných domovních prohlídek.

Zadeh strávil 22 měsíců ve vazbě; aby se z ní dostal, na začátku února složil rekordní kauci 150 milionů korun. Od prosince je ale opět ve vazbě, kam ho poslal brněnský městský soud kvůli možnému ovlivňování svědka v souvisejícím případu. Spolu se Zadehem policie obvinila dalších pět lidí, mezi nimi jsou dva advokáti a jeden policista.

Vleklý a komplikovaný proces v kauze miliardových daňových úniků bude u krajského soudu pokračovat od první poloviny února. Soud má už nyní naplánovány zhruba tři desítky termínů hlavních líčení, a to do poloviny června.

Podle státního zastupitelství skupina v letech 2012 a 2013 přivezla do Česka stovky milionů litrů pohonných hmot ze Slovinska a Německa a stát šidila na daních pomocí falešných daňových přiznání. Využívala takzvané bílé koně. V řetězci firem figurovalo přibližně 65 společností, celková škoda podle státního zastupitelství činí 2,5 miliardy korun. Před soudem čelí obžalobě 15 lidí. Ti, kteří dosud vypovídali, vinu zcela popřeli.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nohavica? Zm*d, píše Matěj Hollan. Z ČSSD přišel souhlas. Došlo i na Landu

10:00 Nohavica? Zm*d, píše Matěj Hollan. Z ČSSD přišel souhlas. Došlo i na Landu

Otázka, zda je možné oddělit osobu umělce od jeho díla, se klade už dlouho. Nyní do ní zabředl býval…