Soud bude řešit vlastnictví cyklu obrazů Slovanská epopej

7. 4. 2017 6:27

Obvodní soud pro Prahu 1 dnes bude pokračovat v projednávání vlastnického sporu o cyklus obrazů Slovanská epopej. Příbuzný malíře Alfonse Muchy John podal žalobu na Prahu, protože kulturní památka se podle něj nikdy nestala majetkem hlavního města. Praha totiž nesplnila umělcovu podmínku a nevystavěla pro epopej důstojné prostory.

Soud bude řešit vlastnictví cyklu obrazů Slovanská epopej
Foto: commons.wikimedia.org/Jiří Sedláček
Popisek: Centrální část Slovanské epopeje ve Veletržním paláci

Mucha Prahu zažaloval, protože se snažil zabránit zapůjčení díla do Asie, kam epopej letos v únoru přesto odcestovala. Tvrdí, že malíř obrazy daroval českému národu a nepřál by si, aby se vyvážely do ciziny.

Hlavní město se hájí mimo jiné tím, že malíř vlastníkem pláten vůbec nebyl, protože jejich vytvoření si u něj objednal americký mecenáš Charles Crane, který je věnoval Praze. Soudkyně proto Muchovi při minulém jednání uložila, aby obstaral důkazy o tom, že jeho předek nebyl pouhým zhotovitelem díla. Pokud je nepředloží, spor prohraje.

Dvacítka velkoplošných obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami českého národa bude do června k vidění v Tokiu. Původně se poté měla přesunout i do Číny, ministerstvo kultury to však nepovolilo.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesní zločin v Událostech, komentářích. Moderátor nadržoval Němcové, a pak dokonce sám začal diskutovat. Petr Štěpánek volá po trestu

9:23 Profesní zločin v Událostech, komentářích. Moderátor nadržoval Němcové, a pak dokonce sám začal diskutovat. Petr Štěpánek volá po trestu

Miroslava Němcová z ODS, Barbora Kořanová z ANO a Radim Fiala z SPD ve čtvrtečních Událostech, komen…