Soud dnes rozhodne, zda má Barták nárok na omluvu za pandury

30.10.2014 6:25

Pražský vrchní soud dnes rozhodne o tom, zda má exministr obrany Martin Barták nárok na omluvu od vydavatelství Mafra za článek o nákupu obrněných transportérů Pandur. Mafra už se Bartákovi v minulosti omluvila na základě pravomocného verdiktu, ten ale následně zrušil Nejvyšší soud s tím, že z rozsudku není jasné, proč Bartákovo právo na ochranu osobnosti dostalo přednost před právem novinářů na svobodu projevu.

Soud dnes  rozhodne, zda má Barták nárok na omluvu za pandury
Foto: wikipedie.cz
Popisek: Bývalý ministr obrany Martin Barták

Bartákova žaloba směřuje proti rozhovoru s rakouskými exmanažery zbrojařské firmy Steyr, který v únoru 2010 otiskl pod titulkem „Víme, že je zakázané uplácet, ale..." deník MF Dnes. Autor článku v otázkách opakovaně zmiňoval Bartákovo jméno. Podle žaloby tak text vyvolával dojem, že existují informace a případné důkazy o tom, že Barták v souvislosti s uzavíráním smlouvy o nákupu pandurů přijal úplatek.

O nákupu pandurů v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun rozhodla v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (ČSSD). Koncem roku 2007 kabinet Mirka Topolánka (ODS) od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele - firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v jejímž rámci Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

V souvislosti s nákupem pandurů stíhá policie Topolánkova blízkého spolupracovníka Marka Dalíka. Při vyjednávání s firmou Steyr údajně žádal o zhruba půlmiliardový úplatek. Barták čelí obvinění z korupce u jiné armádní zakázky - požadoval prý úplatek přes 80 milionů korun od představitelů Tatry. Pražský městský soud jej však v květnu nepravomocně zprostil obžaloby.

reklama

autor: vam, čtk

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

Jak blízko jsme válce?

Zdá se mi to, nebo tu probíhá regulérní příprava na válku? A vzhledem k tomu, že Rusko má jaderné zbraně, neskočila by tato válka stejně rychle, jako by začala? Nebo mě napadá ještě jedna varianta, že tu probíhá politika strašení, aby se ,,ospravedlnila“ podpora Ukrajiny. Používám uvozovky, protože ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co jste dohodli v Paříži, půjdou vojáci na Ukrajinu? Dostal jsem dlouhý proslov, ale odpověď ne, říká pro PL poslanec

22:31 Co jste dohodli v Paříži, půjdou vojáci na Ukrajinu? Dostal jsem dlouhý proslov, ale odpověď ne, říká pro PL poslanec

Prohlášení slovenského premiéra Roberta Fica (SMĚR-SD) o posílání vojáků na Ukrajinu vyvolalo rozruc…