Soud dnes rozhodne, zda má Barták nárok na omluvu za pandury

30.10.2014 6:25

Pražský vrchní soud dnes rozhodne o tom, zda má exministr obrany Martin Barták nárok na omluvu od vydavatelství Mafra za článek o nákupu obrněných transportérů Pandur. Mafra už se Bartákovi v minulosti omluvila na základě pravomocného verdiktu, ten ale následně zrušil Nejvyšší soud s tím, že z rozsudku není jasné, proč Bartákovo právo na ochranu osobnosti dostalo přednost před právem novinářů na svobodu projevu.

Soud dnes  rozhodne, zda má Barták nárok na omluvu za pandury
Foto: wikipedie.cz
Popisek: Bývalý ministr obrany Martin Barták
reklama

Bartákova žaloba směřuje proti rozhovoru s rakouskými exmanažery zbrojařské firmy Steyr, který v únoru 2010 otiskl pod titulkem „Víme, že je zakázané uplácet, ale..." deník MF Dnes. Autor článku v otázkách opakovaně zmiňoval Bartákovo jméno. Podle žaloby tak text vyvolával dojem, že existují informace a případné důkazy o tom, že Barták v souvislosti s uzavíráním smlouvy o nákupu pandurů přijal úplatek.

O nákupu pandurů v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun rozhodla v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (ČSSD). Koncem roku 2007 kabinet Mirka Topolánka (ODS) od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele - firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v jejímž rámci Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

V souvislosti s nákupem pandurů stíhá policie Topolánkova blízkého spolupracovníka Marka Dalíka. Při vyjednávání s firmou Steyr údajně žádal o zhruba půlmiliardový úplatek. Barták čelí obvinění z korupce u jiné armádní zakázky - požadoval prý úplatek přes 80 milionů korun od představitelů Tatry. Pražský městský soud jej však v květnu nepravomocně zprostil obžaloby.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš byl rozčílený doběla a řval. Chvíli před tiskovkou, líčí novinář Pečinka

14:04 Babiš byl rozčílený doběla a řval. Chvíli před tiskovkou, líčí novinář Pečinka

Novinář Bohumil Pečinka se ve svém komentáři ostře pustil do premiéra Babiše. Za covid. Ministerstvo…