Soud poslal do vězení estébáky, kteří zmlátili disidenta Placáka

15.05.2012 12:51

Obvodní soud pro Prahu 7 potrestal tři bývalé estébáky, kteří v křivoklátských lesích v červnu roku 1989 zmlátili disidenta Petra Placáka. Podle serveru lidovky.cz dostal Antonín Prchal 1,5 roku a Ladislav Irovský rok nepodmíněně, Petr Vrbický dostal dva roky s podmínkou.

Soud poslal do vězení estébáky, kteří zmlátili disidenta Placáka
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.
reklama

V úterý byly na programu už pouze závěrečné řeči. Státní zástupce Luděk Litera zdůraznil, že se nezachovaly přímé písemné důkazy a musí se proto vycházet jen ze svědeckých výpovědí. U incidentu v lese nebyl nikdo další kromě Placáka a čtveřice příslušníků StB (jeden mezitím zemřel).

Na dovolené estébák nebyl. Svědkyně měly precizně osvěženou paměť

Podle žalobce ale Placák „vypovídal konzistentně, neměnil výpovědi“ a podle fotografií identifikoval trojici agentů. Odmítl také tvrzení obžalovaného Prchala, že byl v době události na dovolené v SSSR. Všechny cesty do zahraničí příslušníků StB totiž byly zaznamenávány, ale v tomto případě k tomu nedošlo, napsal server lidovky.cz.

Dvě svědkyně sice tvrdily, že dovolená proběhla (jedna z nich byla exmanželka Prchala), žalobce ale jejich paměť označil za „precizně osvěženou“. Prchalovi a Irovskému navrhl nepodmíněné tresty, Vrbickému, který pouze řídil a neúčastnil se mlácení disidenta, podmíněný.

Advokáti obžalovaných poukazovali na promlčený skutek

Advokáti obžalovaných poukazovali hlavně na to, že skutek je už promlčený. Zpochybňovali také zákonnost rekognice obžalovaných a hledali rozpory ve výpovědích svědků, kteří přihlíželi začátku incidentu, když agenti StB nakládali Placáka do auta.

Bývalý major StB Prchal svou vinu odmítl. Vrbický rovněž odmítl vinu a poukázal na to, že sklony násilí měl spíše disident Placák. Ocitoval výňatek z jeho knihy Fízl, ve které autor popisuje, že vyprovokoval řadu hospodských rvaček.

Podle Placáka jsou odsouzení estébáci zbabělci, kteří se kdysi snažili umlčet odpůrce režimu. „Nebyli jsme profesionální antikomunisté, chtěli jsme žít jen po svém, chtěli jsme vydávat časopisy a knihy. Režim na nás ale zaútočil a kriminalizoval naše aktivity. To režim nás přinutil aktivně se brát za svá práva," řekl podle serveru lidovky.cz.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nedělejte to.“ „Já se vás ptám.“ Prymula se v ČT pohádal s redaktorkou o naši budoucnost

7:37 „Nedělejte to.“ „Já se vás ptám.“ Prymula se v ČT pohádal s redaktorkou o naši budoucnost

Česko přidává novinky k prevenci šíření koronaviru. A kdy počet nakažených umožní, aby se mohla zmír…