Soud projedná žalobu právničky kvůli uzavření škol

07.05.2020 6:50 | Zprávy

Pražský městský soud dnes projedná správní žalobu právničky Venduly Zahumenské, která se domáhá zrušení některých opatření souvisejících s nouzovým stavem. Podle jejího manžela, jenž žalobu podal, se bude soudní senát zabývat přinejmenším zákazem přítomnosti žáků a studentů ve školách.

Soud projedná žalobu právničky kvůli uzavření škol
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Zahumenští kritizují postup premiéra Andreje Babiše (ANO) v době koronavirové pandemie. „Vadí nám, že Babiš zneužívá stávající situaci a namísto toho, aby řádně a dle předem stanovených protokolů jmenoval Ústřední krizový štáb, jehož součástí je i epidemiologická komise, hraje divadýlko o několika hercích, soustavně lže a vše překrucuje,“ vysvětlili po podání žaloby na svém blogu.

Manželé původně krátce po vyhlášení nouzového stavu napadli jako neústavní celkem čtyři opatření - samotný nouzový stav, uzavření části obchodů, zákaz volného pohybu a uzavření škol. Dvě opatření však vláda následně zrušila a nahradila je opatřeními ministerstva zdravotnictví. Soud proto Záhumenské vyzval, aby žalobu změnili, což se také stalo. Proti tomu se ovšem ozvali právníci vlády, kteří postup soudu kritizovali jako překročení mezí nestrannosti a stěžovali si na podjatost senátu u Nejvyššího správního soudu. Ten námitku zamítl.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: čtk

Bc. Filip Turek byl položen dotaz

Motoristé - Přísaha

Dobrý den pane Turku. Bude pokračovat i v dalších volbách spolupráce těchto dvou subjektů?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

 Hůř, než si Macron i Brusel myslí. Z těchto voleb mají vážně děs

10:50 Hůř, než si Macron i Brusel myslí. Z těchto voleb mají vážně děs

Ve Francii je momentálně horko a schyluje se k bouřce. Jenže nejde o počasí, ale o politiku. Po neús…