Soud s "bojovníky" z Písnice začal. Z vás to leze, jako z chlupaté deky, zaznělo. Odehrálo se absurdní drama, kde bylo jako důkaz jmenováno video PL

14.04.2018 13:13

REPORTÁŽ Hanba, půjdu jim rozbít hubu. Už ne další OKD. Ohrožení občané sídliště se vrátili od premiéra Sobotky naštvaní a zklamaní. Tak video vložené do tohoto článku hrálo jednu z malých rolí při soudním jednání v tomto týdnu. Obžalovanými tam byli dva lidé z pražského sídliště Písnice, kteří se stavěli proti odprodeji tamních bytů firmě CIB Group a. s.

Soud s "bojovníky" z Písnice začal. Z vás to leze, jako z chlupaté deky, zaznělo. Odehrálo se absurdní drama, kde bylo jako důkaz jmenováno video PL
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Agilní aktivistka iniciativy Moje Písnice, učitelka v důchodu, Magdalena Vlková

Opravdové absurdní drama, které by nevymyslel snad ani Václav Havel, čest jeho památce! Obžalovaní, dva lidé z pražského sídliště Písnice, jehož obyvatelé se leta snažili získat své často vlastními silami dobudované byty do svého vlastnictví. Žalobci, firmy, které údajně nějakým způsobem urazili. A před začátkem soudního jednání přišlo k místnosti 061 na Městském soudu v Praze 2 zhruba tolik lidí, jako na fotbalový zápas okresního přeboru.

Opona padá

U vchodu do soudní místnosti úřední oznámení. CIB Rent Písnice s. r. o., CIB Group a. s., Ondřej Václavík, Magdaléna Vlková. Tam v jednu hodinu odpoledne opravdu postávalo zhruba třicet lidí. Mezi nimi třeba novinářka Saša Uhlová či bývalá poslankyně Komunistické strany Čech a Moravy Marta Semelová. Jediná z obžalovaných, neboť Václavík je na dovolené v zahraničí, Magdaléna Vlková přijela na invalidním vozíku. „Sport a následky. Pane redaktore, opravdu tady nechci dělat chudinku, vždyť mě znáte. Ale zlomila jsem si nohu na lyžích, tak co mám dělat,“ odvětila. Učitelka v důchodu, která se vždy stavěla proti prodávání bytů v Písnici a jasně říkala, že by je chtěli uživatelé odkoupit.

Následně přišla soudkyně Michaela Janoušková a prohlásila, že nečekala takový zájem veřejnosti, takže jednání přesunula do jiné, větší místnosti, aby se tam vešlo co nejvíce lidí. Žádná veřejnoprávní či důležitá média nebylo vidět, vždyť jde jen o obyčejné lidi. Vešlo se nás tam zhruba pětadvacet a autor tohoto článku musel sedět skoro po celou dobu jednání na půlce židle. A zástupce žalobců Ondřej Páleník, mladý brněnský právník z akvokátní kanceláře Wimětal & Partneři, začal pálit svá obvinění.

Obžaloba praví...

V obžalobě, kterou mají ParlamentníListy.cz k dispozici, se píše, že se žalobci, tedy dvě výše zmíněné firmy, domáhají obrany své pověsti, do které bylo bez zákonného důvodu zasaženo ze strany obou žalovaných. Neoprávněný zásah spatřuje obžaloba ve čtyřech bodech. Zaprvé jsou to nepravdivá tvrzení z anonymního článku „Tisková zpráva k uzavření smlouvy mezi ČEZ a CIB“ zveřejněného v polovině loňského roku na stránkách iniciativy Moje Písnice. Zadruhé tisková konference někdejšího ministra zahraničních věcí ČR pana Lubomíra Zaorálka, jemuž poskytli nepravdivé podklady. Zatřetí článek „Sídliště Písnice rok poté“ zveřejněný v měsíčníku U nás. A nakonec řada dalších mediálních článků čerpajících z výroků žalovaných.

Pak následuje podrobnější výčet, kterým se hned od začátku zabýval soud. A právě ohledně tiskové konference Zaorálka je uveden článek "Hanba, půjdu jim rozbít hubu. Už ne další OKD. Ohrožení občané sídliště se vrátili od premiéra Sobotky naštvaní a zklamaní" s inkriminovaným videem z ParlamentníchListů.cz. Žalobci požadují omluvu a peněžitou náhradu újmy. Tedy částku 200.000 korun pro každého z žalobců a umístění omluvy na stránky iniciativy Moje Písnice.

První dějství

A hned nečekaný zvrat. Přišel dopis, že by chtěla do soudního řízení vstoupit jakási ruská lidskoprávní organizace Zalatyj věk s adresou v Rusku. Tohoto „Zorra mstitele z východu“ ale nikdo neznal, takže si soudkyně vzala čas na rozmyšlenou. Nejdříve nabídla oběma stranám smírné řešení, tedy dohodu, ale nedohodli se. Zástupce dvou obžalovaných Viktor Rossman byl tvrdý. Vyjádřil se jasně, že když obžaloba nebude požadovat žádné náhrady a omluvy, nemusí k soudu vůbec dojít.

Advokát Páleník promluvil v tom smyslu, že se obžalovaní několikrát na veřejnosti vyjadřovali ve smyslu výše zmíněného anonymního článku „Tisková zpráva k uzavření smlouvy mezi ČEZ a CIB“ a jeden z nich se prohlašoval za tiskového mluvčího iniciativy Moje Písnice, z čehož lze usuzovat, že jsou autory zmíněného článku. To obhájce protistrany odmítl s tím, že nejsou autory článku. V článku prý byli „očerněni žalobci za účelem politického tlaku na neprodání bytů“. Navíc na stránkách iniciativy Moje Písnice jsou prý dehonestující obrázky. Na stránkách je třeba „strýček Skrblík“ z Kačeřích příběhů, kterak přepočítává zlaťáky, anebo obr podnikatel řvoucí na malého človíčka.

Jdeme do finále

Soudkyně často chtěla vědět po žalobci, čím konkrétně byli v tom či onom tvrzení uraženi jeho klienti, ale ten často jen opakoval napsané a působil dosti nepřipraveně. „Já to z vás nebudu tahat jako z chlupaté deky,“ ztratila jednou soudkyně trpělivost. V bodě Zaorálkovy tiskové konference advokát obžalovaných logicky poznamenal, že jestliže bývalý ministr zahraničí Zaorálek řekl nějakou lež, tak by měl být obžalován on, a ne lidé, kteří se tiskovky jen pasivně účastnili. „Proboha, ten mluví ještě hůř než já, a to nejsem študovaná,“ posteskla si nad právníkem žalobců jedna ze starších dam, které soud pozorovaly jako veřejnost. V tu chvíli nicméně právník obžalovaných Rossman zažádal o přerušení jednání s tím, že musí k výslechu. Bylo mu vyhověno a pokračovat se bude v červnu.

Obvodní soud pro Prahu 4 v únoru hned na prvním stání zamítl žalobu nájemníků bytů na sídlišti Písnice, které společnost ČEZ loni prodala skupině CIB Group. ČEZ více než 700 bytů soukromé firmě prodal za zhruba 1,3 miliardy korun. Místní obyvatelé proti prodeji opakovaně protestovali. Nájemníci s aktuálním rozhodnutím soudu nesouhlasí a podají proti němu odvolání. Žalobu podala za nájemníky iniciativa Moje Písnice. „Podle soudu nemají nájemníci právo se ptát, kdo vlastní najisto jejich byty. Podstata věci se vůbec neřešila. S takovou argumentací nesouhlasíme, odvoláme se a dále jednáme o připojení státu k žalobě, které by vše posunulo dál, i kdyby soud názor nezměnil,“ uvedla iniciativa na svém facebookovém profilu v reakci na soudní rozhodnutí. Je vidět, že kolem bytů v Písnici bude ještě dlouho rušno a dlouhá soudní jednání budou pokračovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Kvůli EU zchudnete. Nic víc, nic míň.“ Tomáš Vyoral zasolil tentokrát Bruselu

16:35 „Kvůli EU zchudnete. Nic víc, nic míň.“ Tomáš Vyoral zasolil tentokrát Bruselu

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Komentátor míní, že většina senátorů jsou pouze parodie, a stáří mo…