Soud v Bellinzoně oznámí rozhodnutí o penězích z kauzy MUS

29.11.2013 6:33

Soud ve švýcarské Bellinzoně dnes oznámí, co se stane s více než 600 miliony švýcarských franků (asi 13,3 miliard korun), které byly ve Švýcarsku zablokovány při vyšetřování kauzy Mostecké uhelné společnosti. Již 10. října stejný soud uznal vinnými bývalé manažery a majitele MUS Jiřího Diviše, Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Petra Krause a Oldřicha Klimeckého a odsoudil je k nepodmíněným trestům vězení.

Soud v Bellinzoně oznámí rozhodnutí o penězích z kauzy MUS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Okraj uhelné pánve
reklama

Švýcarští vyšetřovatelé začátkem roku 2008 na asi stovce účtů zajistili aktiva všech pěti odsouzených, kteří jsou podle soudu vinni podvody, praním špinavých peněz či porušením povinností při správě cizího majetku. Ve Švýcarsku jsou blokovány i peníze dalšího exmajitele MUS Luboše Měkoty, který letos v březnu zemřel.

Bellinzonský soud v říjnu uvedl, že odsouzení způsobili českému státu škodu ve výši 97 milionů švýcarských franků, tedy něco přes dvě miliardy korun. Kromě toho prý poškodili MUS a připravili ji asi o tři miliardy korun. Dostala by je případně nástupnická společnost MUS, Czech Coal Services, která se připojila k žalobě.

Tribunál dnes oznámí, zda peníze na švýcarských kontech zkonfiskuje a jak rozhodl o případném uhrazení nákladů za soudní řízení a o tom, zda část dostane Czech Coal Services či Česká republika. Mohl by i rozhodnout, aby poškození uplatnili své nároky v civilním řízení.

Odsouzení dnes k soudu nepřijdou

V Bellinzoně by tentokrát neměl být nikdo z odsouzených. Oznámení verdiktu byli přítomni Koláček a Kraus. Oba byli pak několik hodin pod dohledem policie, dokud je soud po dlouhém rozvažování nerozhodl pustit do ukončení celého řízení na svobodu.

Rozsudek bude prezentován v nově rekonstruované soudní budově. Proces se odehrál v improvizovaných podmínkách v sousedním sídle místní policie.

Odsouzení vinu popírají. Verdikt z října i dnešní rozsudek musí ještě nabýt právní moci. Po pátku musí soud vyhotovit a advokátům odsouzených doručit písemné vyhotovení rozsudku. Teprve poté budou mít odsouzení 30 dní na to, aby podali dovolání k nejvyšší instanci, federálnímu soudu v Lausanne.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

14:35 Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

Publicista Alexandr Vojta se obrátil na vládu Andreje Babiše (ANO) a navrhl jí, kde najít peníze na …