Soud v Brně zprostil Vitáskovou obžaloby ze zneužití pravomoci

9. 7. 2020 17:48

Krajský soud v Brně dnes jako odvolací soud zprostil obžaloby bývalou šéfku Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou, která byla Okresním soudem v Jihlavě nepravomocně odsouzena v roce 2018 na dva roky s odkladem na 30 měsíců za zneužití pravomoci úřední osoby. Podle rozhodnutí brněnského soudu skutek nebyl trestným činem. Brněnský soud také zrušil loňský rozsudek jihlavského soudu, který uložil Vitáskové podmíněný trest již podruhé. Rozhodnutí soudu je pravomocné, píší Novinky.

Soud v Brně zprostil Vitáskovou obžaloby ze zneužití pravomoci
Foto: archiv
Popisek: Alena Vitásková
reklama

Předsedkyně odvolacího senátu Halina Černá uvedla v odůvodnění rozhodnutí, že nebyly naplněny formální znaky přečinu zneužití pravomoci. „Bylo prokázáno, že jednání obžalované směřovalo především k zajištění řádného chodu Energetického regulačního úřadu. Bylo to primární pohnutkou, proč to obžalovaná celé dělala,“ konstatuje.

Anketa

Sledujete i letos seriál Chalupáři?

38%
62%
hlasovalo: 6518 lidí
Státní zastupitelství Vitáskovou vinilo ze zneužití pravomoci, když jmenovala místopředsedkyní úřadu bývalou nejvyšší státní zástupkyni Renátu Veseckou, i přesto, že podle žaloby nesplňovala zákonnou podmínku sedmileté praxe v energetice.

„Jedinou pohnutkou a zájmem, proč jsem jmenovala doktorku Veseckou místopředsedkyní, bylo, aby úřad byl v oblasti právní řízen zkušenou manažerkou. Ani ve snu by mě nenapadlo, že bych tím porušovala energetický zákon,“ sdělila Vitásková, podle které Vesecká měla v době jmenování dlouholetou praxi a jako nejvyšší zástupkyně mohla podávat dovolání ve všech oblastech.

V čele úřadu sídlícího v Jihlavě působila Vitásková v letech 2011 až 2017. Vesecká byla místopředsedkyní od listopadu 2014 do června 2015.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Půlka obyvatel říká, že si nic nedělá ani z příznaků, hromoval Hamáček. Takže vláda výrazně omezila pohyb, do ulic policie a armáda

22:38 Půlka obyvatel říká, že si nic nedělá ani z příznaků, hromoval Hamáček. Takže vláda výrazně omezila pohyb, do ulic policie a armáda

Vláda vyhlásila opět nouzový stav. Od pondělí na tři týdny bude také výrazně omezen pohyb osob. Pro …