Soud vyslechne Nečasovou ke kauze zneužití zpravodajců

22.05.2017 6:49

Výslechem manželky bývalého premiéra Petra Nečase (ODS) Jany dnes bude Obvodní soud pro Prahu 1 pokračovat v řešení kauzy zneužití Vojenského zpravodajství (VZ). Její výpověď bude neveřejná, řekla ČTK předsedkyně trestního senátu Pavla Hájková. Bez přítomnosti veřejnosti před soudem v dubnu vypovídali také bývalí šéfové Vojenského zpravodajství Milan Kovanda, Ondrej Páleník a jejich podřízený Jan Pohůnek. Všichni vinu odmítli. Kauza vedla v roce 2013 k pádu Nečasovy vlády.

Soud vyslechne Nečasovou ke kauze zneužití zpravodajců
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Nečasová s manželem
reklama

Státní zástupci tvrdí, že Vojenské zpravodajství sledovalo na podzim 2012 na základě pokynu šéfky premiérova kabinetu Jany Nagyové a bez vědomí ministra obrany tehdejší ženu premiéra Nečase Radku, přičemž Nagyová si tím podle nich chtěla opatřit neoprávněný osobní prospěch. Zpravodajci Páleník, Kovanda a Pohůnek to popírají. Tvrdí, že prováděli tzv. kontrasledování Nečasovy rodiny.

Soud začal v dubnu kauzu řešit potřetí. Předchozí dva osvobozující rozsudky z let 2014 a 2015 byly zrušeny odvolacím soudem, který také kauzu odebral původní soudkyni Heleně Králové a případ nyní řeší nová soudkyně Hájková.

Nečasová původně měla vypovídat při dubnovém projednávání kauzy. Ze zdravotních důvodů se však omluvila, a tak přijde na řadu její výpověď až dnes. Hájková ČTK v pátek řekla, že nic nenasvědčuje tomu, že by vypovídat nemohla. Na její vystoupení by v dalších dnech měly navázat výpovědi svědků. Podle soudkyně při nich již bude moct být veřejnost uvnitř jednací síně.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ty p*čo, jdi do prd*le, máme tu děti v autech. Volejte blázinec! VIDEO z Brna, s aktivistkou se nepárali

9:08 Ty p*čo, jdi do prd*le, máme tu děti v autech. Volejte blázinec! VIDEO z Brna, s aktivistkou se nepárali

Hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí), které bojuje za ochranu, o sobě dalo opět vědět…