Soud začal řešit žalobu Hermana kvůli sesazení z postu šéfa ÚSTR

20.11.2013 17:26

Obvodní soud pro Prahu 3 začal projednávat žalobu bývalého ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Daniela Hermana, kterou podal mimo jiné kvůli svému letošnímu odvolání z čela této instituce. Herman, nově zvolený poslanec KDU-ČSL, se domnívá, že odvolání z funkce ředitele bylo neplatné, a byl při něm porušen zákoník práce.

Soud začal řešit žalobu Hermana kvůli sesazení z postu šéfa ÚSTR
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman
reklama

Daniel Herman uvedl, že si u soudu stěžuje také na neplatnost volby některých členů rady ÚSTR, kteří byli v době volby členy politické strany. Podle Hermana bylo ve středu u soudu první stání, další jsou naplánována na 26. února a 5. března.

Herman míní, že výpověď dostal neplatně, protože nebyla projednaná s odbory, a ani mu nikdo nenabídl jiné místo.

Rada ústavu odvolala Hermana z funkce v dubnu kvůli tomu, že nebyla spokojena s jeho prací. Jeho sesazení z funkce vyvolalo vlnu nevole, rezignovala například celá vědecká rada ústavu. Radě kritici vyčítali, že za odvoláním byla politická objednávka. Rada toto nařčení odmítla. Hermana pak nahradila přechodná šéfka Pavla Foglová, rada nyní ve výběrovém řízení hledá nového ředitele ÚSTR.

O ústav, který je zřízen zákonem, se od jeho založení pře levice s pravicí, jeho činnost vyvolává v pravidelných vlnách emoce. Úkolem ÚSTR je nestranným způsobem zkoumat dobu nesvobody, tedy komunismus a nacismus. Pod ústav spadá Archiv bezpečnostních složek, který obsahuje archiválie tajných služeb z dob komunismu. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nějaká soudružka se rozhodla, že ví, co je dobré, aniž by se ptala... Šichtařová vyrazila proti „dobrovolné“ směrnici EU

17:42 Nějaká soudružka se rozhodla, že ví, co je dobré, aniž by se ptala... Šichtařová vyrazila proti „dobrovolné“ směrnici EU

Známá ekonomka Markéta Šichtařová se vyjádřila na svém blogu na serveru iDnes.cz k tématu povinné ro…