Soud začne jednat o Dalíkově možném propuštění z vězení

18.11.2019 6:03

Okresní soud ve Znojmě se dnes na veřejném zasedání začne zabývat žádostí lobbisty Marka Dalíka o podmíněném propuštění z vězení. Dalík si ve znojemské věznici odpykává pětiletý trest vězení za podvod při nákupu obrněných vozidel Pandur pro českou armádu. Zatím má za sebou polovinu trestu, v první polovině září si podal žádost o podmíněné propuštění. Není zřejmé, zda soud ještě dnes ve věci rozhodne.

Soud začne jednat o Dalíkově možném propuštění z vězení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marek Dalík u soudu

 

Dalík původně dostal čtyři roky vězení za to, že si při neformální schůzce ohledně nákupu pandurů řekl v roce 2007 o úplatek pro někoho z české vlády. Po zástupci firmy Steyr, která obrněné vozy dodávala, žádal podle trestního spisu půl miliardy korun. Tento rozsudek ale soud zrušil.

Po zásahu Nejvyššího soudu ve vleklé kauze ovšem padl nový rozsudek, který Dalíkovi o rok přitížil. Soud dospěl k názoru, že podváděl, když se pokusil ze zbrojařů vylákat peníze. Uvedl je v omyl tím, že předstíral svůj vliv na ministry. Nejvyšší soud později odmítl Dalíkovo dovolání a Ústavní soud jeho ústavní stížnost.

Zda soud v pondělí ve věci rozhodne, není jasné. "Rozhodnuto být pravomocně může a nemusí, neboť odsouzený i státní zástupce si mohou podat stížnost, případně může být jednání odročeno," řekl ČTK předseda senátu Miroslav Nahodil.

Pokud by soud dnes pravomocně rozhodl o Dalíkově propuštění, předpokládá se, že na svobodu by vyšel ještě dnes. Pokud by naopak soud pravomocně rozhodl o zamítnutí žádosti, novou žádost by si Dalík mohl podat za dalších šest měsíců.

Dalík býval tajemníkem bývalého českého premiéra Mirka Topolánka (ODS). Nákup pandurů v hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v níž Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dohra šibenice. Poslanci STAN v nebezpečí, vyplynulo. Unikly adresy

12:50 Dohra šibenice. Poslanci STAN v nebezpečí, vyplynulo. Unikly adresy

Na demonstracích proti očkování a proti covidovým restrikcím jsou vládní politici, ať už to byl dřív…