Soudruh Jakeš k listopadu '89: Nepovolenou demonstraci rozežene každý stát. Když jsme to udělali my, byl to zločin

08.11.2014 11:40

U příležitosti blížícího se výročí 17. listopadu 1989 přinášejí sobotní Lidové noviny obsáhlý rozhovor s tehdejším generálním tajemníkem ÚV KSČ Milošem Jakešem (92). Mimo jiné v něm prozradil, kterých tří zásadních chyb se dopustil strůjce přestavby Michail Gorbačov nebo co je podstatnější, než svoboda. Naznačil také, že tehdejší vedení armády bylo odhodláno potlačit listopadovou revoluci silou.

Soudruh Jakeš k listopadu '89: Nepovolenou demonstraci rozežene každý stát. Když jsme to udělali my, byl to zločin
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Milouš Jakeš

Podle Jakeše si Michail Gorbačov, který byl vůdcem Sovětského svazu právě v přelomovém roce 1989, neuvědomoval, že se přestavbou dopouští tří kardinálních chyb. „Za prvé, v mezinárodní politice a postupně i v té vnitřní opustil třídní přístup k řešení problémů. Přestal se tázat: Komu to slouží? Slouží to, s čím přichází, nějakým magnátům, boháčům, nebo prostým lidem?“

Za druhou chybu považuje Jakeš to, že Gorbačov zradil internacionalismus, který byl podle něj jádrem existence sovětského bloku.

„Za třetí, v socialismu musí existovat síla, která jeho budování organizuje, řídí. Nemůže to být kapitalistický hampejz, ve kterém se všichni hádají a přemýšlejí, jak druhé napálit, okrást, vydělat. Musí existovat řád a ten řád zabezpečovala dlouhé roky Komunistická strana Sovětského svazu,“ uvedl Jakeš, který Gorbačovovi vyčítá, že komunistickou stranu oslabil. „Vždyť on úplně odkopl stranický aparát! Bez něj ale strana nemůže vůbec nic dělat - k čemu ale pak ještě je taková strana?“

Spravedlnost je důležitější, než svoboda

Jakeš také promluvil na téma svobody. Podstatnější je ale podle něj spravedlnost. „Svoboda je dobrá pro toho, kdo má v kapitalismu peníze, jinak je k ničemu,“ uvedl. Naznačil také, že rozhánění protirežimních demonstrací v roce 1989 a v letech dřívějších nepovažuje za nic špatného. „Nepovolenou demonstraci rozežene každý stát. Když jsme to ale udělali my, byl to hned zločin. Co nám má kdo ale vyčítat, že tady byl někdo přiskřípnut? Co je komu do toho?“

Z bývalých sovětských vůdců ale Jakeš zkritizoval i Leonida Brežněva. „Jak mohl tehdejší generální tajemník Brežněv souhlasit s tím, aby kvůli lidským právům někdo zasahoval do vnitřních záležitostí cizích států? Co je jim prostě do toho?“ uvedl ohledně Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě, která probíhala v Helsinkách v letech 1972-1975.

Masakr na náměstí Nebeského klidu zachránil Čínu před horšími věcmi

Jakeš přiznal, že politické změny v listopadu 1989 mohly být zastaveny za použití ozbrojených sil podobně, jako tak učinili v Číně na pekingském náměstí Nebeského klidu. Na otázku, zda to byla správná cesta, Jakeš odpověděl: „Hrozná, ale Čínu zachránila před horšími věcmi.“ V Československu se ale s takovým řešením nepočítalo. „Přemýšleli jsme hlavně o tom, aby se lidé měli dobře,“ poznamenal. Přiznal také, že během listopadových dní roku 1989 za ním přišli „šéfové armády“ a říkali „Jsme připraveni hájit socialismus.“ Konkrétně je ale jmenovat nechtěl, aby jim nezpůsobil problémy.

Na sametové revoluci se prý podílela KGB

Z rozhovoru také vyplynulo, že jedním z důvodů, proč vedení československých komunistů na podzim 1989 nezasáhlo proti protestům větší silou, bylo možná i to, že sovětská tajná služba KGB jednala v souladu s protivníky KSČ. A na přímou otázku, zda KGB spolupracovala na státním převratu, Jakeš odpověděl: „Jistě. Oni to chtěli. KGB jednala v souladu s Gorbačovem.“

Svobodu má dnes ten, kdo má peníze

Na poslední otázku, zda si dokáže představit, že by před rokem 1989 někdo kritizoval komunistický systém jako on ten dnešní a byl s ním veden oficiální rozhovor, Jakeš odpověděl: „...zkuste si představit, že bych napsal článek a Lidové noviny by jej zveřejnily. Tak o jaké svobodě se bavíme? Jaká svoboda? Kdo má dnes peníze, má svobodu.“


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Už se jich nezbavíme.“ Farský zkoušel migrační pakt hájit. Nešlo to

8:15 „Už se jich nezbavíme.“ Farský zkoušel migrační pakt hájit. Nešlo to

O tom, co skutečně přináší schválený migrační pakt diskutovali v pořadu Události, komentáře zástupci…