Soudruhu umělče, pročs to podepsal? Takto se Čenský, Bartoška a Zagorová předvedli na StB, shrnuje bulvár

02.10.2017 8:34

V roce 1989 spatřil světlo světa manifest Několik vět. Po lidech, kteří manifest četli a podepsali, šla komunistická Státní bezpečnost, která chtěla vědět, proč ten či onen podepsal a zda je ochoten se za svůj odpudivý čin proti komunistickému režimu řádně kát. Deník Blesk přinesl informace z archívů StB, které naznačují, jak se tehdy chovali někteří umělci – třeba herec Jan Čenský.

Soudruhu umělče, pročs to podepsal? Takto se Čenský, Bartoška a Zagorová předvedli na StB, shrnuje bulvár
Foto: Dostál František
Popisek: Václav Havel - výřez

Princ z filmových pohádek Jan Čenský byl vyslýchán v srpnu 1989 a Státní bezpečnosti sdělil, že manifest Několik vět podepsal, aniž by tak úplně rozuměl tomu, co se tam píše. Oslovila ho prý myšlenka ochrany životního prostředí a ochrana práv věřících. Zato o politických vězních nic nevěděl.

„Vůbec jsem nepředpokládal, že výzva bude použita k protistátním záměrům. To, že kolem ní bude vytvořena taková propagační kampaň ze strany rozhlasových stanic Svobodná Evropa a Hlas Ameriky jsem vůbec nepředpokládal...,“ sdělil komunistickým agentům herec.

Anketa

Je Milan Chovanec dobrý ministr vnitra?

7%
93%
hlasovalo: 5113 lidí

Zpěvačka Hana Zagorová se StB vymlouvala, že manifest četla jen zběžně, což je jistě její chyba, ale žádnou protistátní činnost v textu neviděla. Herci Jiří Bartoška či Svatopluk Skopal naproti tomu jasně řekli, že si manifest přečetli a souhlasí s ním.

V té době mladík a pozdější politik Alexandr Vondra zvolil jinou cestu. Odmítl vypovídat. Zdůrazňoval Státní bezpečnosti jen to, že petiční právo je zahrnuto v ústavě socialistického Československa. Stejný postup uplatnil také pozdější prezident Václav Havel, který později skončil ve vězení. Co řekl Havel o osobách, které stojí za manifestem?

„Je mi o nich známo, že jejich úmyslem nebylo vyvolat destabilizaci v naší zemi, z čehož jsou obviňováni. Dále je mi o nich známo, že na základě právních expertíz vycházeli z úvahy, že jde o naplnění petičního práva zaručeného ústavou. Odmítám tyto osoby konkrétně jmenovat,“ řekl vyšetřovatelům pozdější prezident.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Cože? Lži! Babišovi ujely nervy, jde o oteplování. I o Šmardu

18:51 Cože? Lži! Babišovi ujely nervy, jde o oteplování. I o Šmardu

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vrátil z dovolené v plné síle, což je patrné i na jeho „Čau, lidi”, v …