Spát a hýbat se venku. Zinek a jiné. Ochrana nejen před covidem? Expert vidí jasně

26.10.2020 7:22

Imunolog Miloš Jeseňák v rozhovoru pro Deník N poradil lidem, jak posílit svou imunitu a zvýšit tak své šance na zvládnutí souboje s koronavirem. Základní obrana každého člověka má podle Jeseňáka stát na čtyřech pilířích.

Spát a hýbat se venku. Zinek a jiné. Ochrana nejen před covidem? Expert vidí jasně
Foto: pixabay.com/Tappancs
Popisek: citróny

„Prvním je dostatek spánku a odpočinku. Když si náš imunitní systém neodpočine, pak může selhávat. Restituce imunitních funkcí během spánku je mimořádně důležitá. Potvrzují to i výzkumy provedené u vysokoškoláků. Ve zkouškovém období jsou obvykle pod velkým psychickým tlakem. Kombinace ponocování, nepřiměřené stravy, nedostatku pobytu na čerstvém vzduchu a chronického stresu často vede ke zvýšené nemocnosti a úplné vyčerpanosti,“ upozornil imunolog.

Anketa

Babiš si stěžuje, že lidé dostatečně neomezili svůj pohyb a sociální kontakty. Myslíte, že vy osobně jste omezili pohyb a sociální kontakty dostatečně?

94%
6%
hlasovalo: 15044 lidí

Druhým pilířem je dostatečný pohyb, a podle imunologa je lhostejné, zda jde o běh či chůzi v přírodě. Pokud jsou otevřené posilovny, člověk může chodit do posilovny, ale teď momentálně jsou z rozhodnutí vlády zavřené.

Třetím pilířem je odbourávání stresu. Dlouhodobý stres oslabuje imunitní systém člověka. Lidé by se proto neměli strachovat přespříliš a nefungovat permanentně pod tlakem.

Posledním pilířem je vhodné stravování. Podle Jeseňáka by lidé měli jíst především potraviny obsahující vitamín D, protože na podzim a v zimě už nám schází správné množství slunečního svitu, vitamín C a betaglukany, které najdeme např. v hlívě ústřičné.

„Dalšími jsou řasy, cereálie, kvasinky… Právě betaglukany získané z vyšších hub, jako je i zmiňovaná hlíva ústřičná, vycházejí ve studiích jako nejefektivnější. V jejich případě tak nepotřebujete tak vysoké dávky jako u kvasinkových glukanů,“ poznamenal imunolog.

V boji proti virům prý člověku pomůže také zinek.

Jeseňák ale příliš nedoporučuje užívat různé multivitamíny, protože ty sice mohou obsahovat zajímavé kombinace látek, jenže podle imunologa jde o tak malé množství těchto látek, že to na člověka téměř nemusí mít vliv.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

18:12 Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

V politice bývá běžné, že se do ní zatahují rodinné spory, protože je v ní jakýkoli útok dobrý. „Ale…