Špatná kondice armády. Musíme něco dělat, burcuje generál Šedivý

18.01.2016 7:45 | Zprávy

Bývalý náčelník Generálního štábu Armády České republiky Jiří Šedivý se ve svém komentáři pro dnešní vydání MF Dnes rozepsal o konci snu o úplné bezpečnosti. „Před pár lety Česko spoléhalo, že ho ochrání jen NATO. Ruská anexe Krymu to změnila. Pokud čeští politici chtějí mít armádu, která ochrání naše hranice, musí jí přidat peníze a držet se při jejím rozvoji jasné koncepce,“ uvedl.

Špatná kondice armády. Musíme něco dělat, burcuje generál Šedivý
Foto: archiv
Popisek: Ing. Jiří Šedivý, armádní generál v záloze, bývalý náčelník Generálního štábu AČR, expert na bezpečnost a krizový management VŠ CEVRO Institut

Konec snu o úplné bezpečnosti podle Šedivého skončil zhruba před dvěma lety, kdy jsme měli možnost pochopit, že nelze spoléhat na NATO, aniž bychom museli investovat do vlastní obrany. 

„Česká armáda není v nejlepší kondici. Po více než deseti letech nedokončila modernizaci základních vševojskových svazků a útvarů a vůbec nezačala s obměnou výzbroje druhů vojsk a logistických útvarů. Všechny koncepce skončily krátce po schválení tím, že se změnil finanční rámec plánovaného rozvoje armády. Nejvíce na restrikce doplatila armáda v oblasti personální. Zastavila se profesionalizace, celkový počet vojáků se snížil hluboce pod plánované počty a koncepce aktivních záloh se téměř úplně stopnula. Teprve nyní po letech úsilí se mění základní zákony a zase se rozbíhají hlavní modernizační programy,“ konstatuje Šedivý.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Byty

Ptáte se, jestli chceme byty, docela zbytečná otázka, když je tu o bydlení nouze. Jedna věc je ale stavět a druhá umožnit, aby byly pro lidi finančně dostupné, což nyní nejsou. Máte nějaké řešení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Novotný boural, lidé se diví, že ještě může jezdit. Přišla odpověď

20:00 Novotný boural, lidé se diví, že ještě může jezdit. Přišla odpověď

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný měl dopravní nehodu na dálnici D4, při které se převrátil přívěs taž…