Špidla vzpomíná na „zradu“ v prezidentské volbě 2003: I se Zemanem jsme si řekli, že kandidátem bude Otakar Motejl. Sám měl tak otřesenou autoritu, že to nešlo

15.06.2018 13:30

Expremiér za ČSSD Vladimír Špidla v rozhovoru pro server Deník.cz popisuje okolnosti prezidentské volby roku 2003, ve které současný prezident Miloš Zeman tenkrát prohrál a postarala se o to především velká část poslanců a senátorů ČSSD, která mu nedala hlasy, kvůli jeho v té době tragické autoritě. „On proto sám souhlasil, že kandidátem bude Motejl,“ říká v rozhovoru pro Deník.cz Špidla.

Špidla vzpomíná na „zradu“ v prezidentské volbě 2003: I se Zemanem jsme si řekli, že kandidátem bude Otakar Motejl. Sám měl tak otřesenou autoritu, že to nešlo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Špidla

Od té doby započal rozkol mezi sociální demokracií a Milošem Zemanem. „My jsme v ČSSD zevrubně debatovali o tom, kdo bude naším kandidátem v momentě, kdy měl Miloš Zeman zásadně otřesenou autoritu. On to tedy být nemohl,“ zdůraznil s tím, že vše podrobně diskutovali s Milošem Zemanem i s Pavlem Rychetským.

A Pavel Rychetský, kterého Špidla o kandidaturu žádal asi čtyřikrát, ale pokaždé odmítl. „Všichni tři jsme dospěli k závěru, že vhodným kandidátem ČSSD bude Otakar Motejl. Tím to pro mě byla vyřízená záležitost,“ dodal Špidla.

Jenže tím si podle svých slov neuvědomil, že pootevřel dveře Miloši Zemanovi, jelikož Motejla si nenechal schválit výkonným výborem ČSSD. „On se pak jako důchodce z Vysočiny nečekaně do nepřímé volby přihlásil a věřil, že zvítězí. To jsem udělal největší chybu své politické kariéry,“ vzpomíná Špidla.

Původní zdroj ZDE

Nyní se Pavel Rychetský, předseda Ústavního soudu, k tomu, zda byla uzavřena dohoda o Motejlově kandidatuře mezi ním, Vladimírem Špidlou a Milošem Zemanem, pro Deník vyjádřil neurčitě. „Na váš dotaz neexistuje jednoduchá odpověď ano i ne. Podrobněji se k tomu vyjadřuji v knížce Diskrétní zóna,“ odkázal redakci na knižní dílo. „Proces hledání kandidátů na Hrad trval déle než šest měsíců, vyjádření Vladimíra Špidly je zřejmě situováno do léta 2002, ještě před tím podivným referendem v ČSSD,“ uzavřel Rychetský.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pane redaktore ČT, nedělejte tu sluníčkářskou žumpu. A zameťte si před svým prahem. Pokus o grilování Okamury se totálně obrátil

19:46 Pane redaktore ČT, nedělejte tu sluníčkářskou žumpu. A zameťte si před svým prahem. Pokus o grilování Okamury se totálně obrátil

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura se na tiskové konferenci před jednáním Poslanecké sněmovny pustil r…