Špína kavárny? Omluvu nečekám. Zeman u Soukupa řekl, čí odvolání by ho potěšilo

28.02.2019 22:03

Je čtvrtek večer a TV Barrandov opět přinesla divákům tradiční pořad Týden s prezidentem. Moderátor Jaromír Soukup si připravil pro prezidenta Miloše Zemana k prodiskutování řadu nových ožehavých témat. Na přetřes přišla Babišova cesta do Egypta, Trumpovo poslední vyjádření k Huawei, přípravy návštěvy Bílého domu, jak získat peníze do státního rozpočtu a blížící se sjezdy ČSSD a KDU-ČSL.

Špína kavárny? Omluvu nečekám. Zeman u Soukupa řekl, čí odvolání by ho potěšilo
Foto: Printscreen vysílání ČT
Popisek: Prezident Miloš Zeman pronáší vánoční poselství
reklama

Úvodem moderátor Soukup poděkoval prezidentu Zemanovi, že přijel na jeho narozeninovou oslavu, a za jeho vlídný projev, který tam pronesl. „Bylo to velmi přijemné,“ řekl prezident a vyjádřil se ke kritice v médiích, která zaznívala na to, jací lidé přišli Soukupovi popřát. „Pozvat si můžete koho chcete, kritiku v médiích jsem nesledoval, kritika je za to, že jste některé lidi nepozval a teď vztekle prskají,“ míní prezident. „Jsou to lepšolidé, co si nejsou jisti sami sebou,“ podotkl.

Anketa

K jakému volebnímu výsledku směřuje ČSSD v příštích sněmovních volbách?

12%
85%
hlasovalo: 11737 lidí

Následně Soukup zmínil kauzu ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové k cenám mobilních dat a wifi. Moderátora zajímalo, jestli tu skandál neroste do obřích rozměrů, a co by měl ministr ještě udělat, aby byl odvolán. „Měl by se dopusti plagiátů. Ministryni Novákovou bych do jisté míry hájil – z nedostatku jiných témat se z toho dělá takový skandál, jaký nyní je,“ dodal Zeman.

Moderátor pak zmínil i Babišovu návštěvu Egypta, kde byl na summitu a na žádost prezidenta Zemana pozval egyptského prezidenta k nám. „Důvod je ten, že egyptský prezident potlačil Muslimské bratrstvo, které do té doby ovládalo Egypt. Je to významná země,“ řekl prezident s tím, že kdyby to neudělal, bylo by to nebezpečné.

Řeč přišla i na tweety Donalda Trumpa o tom, že je připraven v rámci obchodního jednání s Činou stáhnout svá obvinění vůči Huawei. Zeman si toho velmi váží, „Je to rozumný krok. Ukazuje to jen hloupost některých málo informovaných a servilních lidí, kteří se podbízeli ‚velkémi bílému otci‘ za oceánem,“ řekl prezident a připomněl, že ti nás málem zavlekli do obchodní války. „Doufám, že spolu se Spojenými státy budou náležitě ocenění,“ dodal ironicky.

Fotogalerie: - Zeman v Izraeli

Prezident Miloš Zeman a prezident Státu Izrael Reu...
Prezident Miloš Zeman s manželkou v Izraeli
Prezident Miloš Zeman je na státní návštěvě v Izra...
Prezident Miloš Zeman s manželkou v Izraeli
Prezident Miloš Zeman s manželkou v Izraeli
Prezident Miloš Zeman s manželkou v Izraeli

„Neměla by se pražská kavárna a česká média za to, že na vás kydaly špínu, omluvit?“ zajímal se dál Soukup. „Omluvu očekáváte od lidi, kterých si vážíte. To v případě Koudelky a Navrátila vůbec neplatí.“

Soukup se pak zeptal, jestli by ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Dušan Navrátil coby šéf měl být odvolán. „Kdyby se to stalo, s nadšením bych zatleskal. Nejsem ale ten, kdo jej jmenuje, je to záležitost vlády. I premiér konstatoval, že Navrátil nepředložil žádné důkazy a vládu obešel. Babiš bude asi měkčí; když já jsem byl premiér, něco podobného znamenalo okamžitý vyhazov,“ zdůraznil Zeman.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Prezident se ve středu setkal s premiérem Babišem a hovořili spolu o přípravách návštěvy Spojených států. Zeman prozradil, co předsedovi vlády poradil. „Řekl jsem, že nejdůležitější témata jsou vztahy mezi EU a Spojenými státy, protože jsme členy EU, jsou to bilaterální vztahy. Začala obchodní válka, kvůli vysokým clům na dovážené automobily,“ připomněl Zeman.

Zeman je také zastáncem přesunu české ambasády do Jeruzaléma, premiér Babiš je ale proti. Prozradil proto, zda při setkání došlo ke sblížení jejich stanovisek. „Babiš není vehementně proti. Má obavy z odvetných opatření arabských zemí. Argumentoval jsem tím, že Maďarsko dalo své obchodní misi v Jeruzalémě diplomatický status a nedělo se nic,“ uvedl.

V rychlosti se zastavili i nad aktuální situací ve Venezuele. Zde Zeman jen poznamenal, že ať si o prezidentu Putinovi nebo o čínském prezidentovi myslí kdo chce co chce, nikdo z nich není blázen. „Ale Maduro blázen je. A důkazem toho, že je blázen, je zoufalá ekonomická a politická situace ve Venezuele,“ zopakoval.

Českými médii a vládou hýbe stav státního rozpočtu a ekonomický výhled. Prezident poznamenal, že je faktem, že ekonomická situace se zhoršuje. Říkal prý panu Babišovi, že by věděl o prostředcích, jak by se dal státní rozpočet „vyfutrovat“. „Chtělo by to odvahu proti lobbistickým skupinám. Náš dańový systém ma 172 výjímek a osvobození od daně. Pokud hájíme princip, že pravidla platí pro všechny, neměly by výjímky existovat,“ uvedl s tím, že podle ministryně financi Schillerové by odstranění výjimek přineslo několik desítek miliard korun. „Tato cesta by byla poctivá a spravedlivá,“ je přesvědčen prezident.

Za tyto kroky si prý ministryně váží. „Snížila i deficit státního rozpočtu. Jestli je tu někdo, kdo rozdává předvolební dárečky a zanedbává investice, nebyla to ministryně financí. Ta na investice kladla důraz,“ podotkl Zeman s tím, že právě investice jsou velmi důležité.

Zmínil i stále narůstající počet státních úředníků, který dlouhodobě kritizuje. „Jen buzerují starosty nesmyslnými formuláři, aby je nikdo nevyhodil,“ kroutil hlavou. „A poslední bod spočívá v tom, že jsme se zamilovali do digitalizace, ale Češi si vždy najdou tunel, posledním tunelem jsou informační systémy, které jsou předražené a moc nefungují,“ uvedl prezident.

„A že máme šetřit, o tom mluvím několik let. Na obzoru jsou černá mračna. Snad moudrému starci, muži z Vysočiny, budou už politici naslouchat,“ pousmál se prezident republiky.

Dostali se k blížícímu se sjezdu KDU-ČSL, kde budou volit i svého předsedu. Na něj kandidují Bartošek, Výborný a Jurečka. Včera prý Zemana požádal Bělobrádek o přijeti, aby se rozloučil. „Řekl jsem, že to byl vždy poctivý a rovný chlap. Je mi líto, že už nebude předsedou lidovců,“ řekl. Kandidáty na předsedu hodnotit nechce. „To neočekávejte. Minimálně ale v jednom případě – to co jsme si řekli – hraničí s urážkou na cti,“ poznamenal.

O tomto víkendu bude mít sjezd i ČSSD, kde Zeman pronese projev. Zopakoval, že strana udělala dobře, že se zeptala svých členů ve stranickém referendu, zda jít do vlády s hnutím ANO. „Určitě jim to prospělo a vytvořili důvěru vůči současnému vedení. Je mi jen líto, že z vedení odešel Zimola,“ řekl. Soukup poznamenal, že Petříček kandiduje na místopředsedu a chce získat městské liberální voliče. „Jestli se nějaká cesta neosvědčila, tak Sobotkova, která vedla k proklatým sedmi procentům. Jen blbec opakuje stejné omyly,“ konstatoval prezident Zeman. A závěrem pochválil současného předsedu strany Hamáčka za to, že dosud neudělal žádnou zásadní chybu, což považuje za nejdůležitější.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč se tak křičí, aby vrchní velitel ozbrojených sil Zeman nedostal informace od BIS? Petr Žantovský má jasno

7:03 Proč se tak křičí, aby vrchní velitel ozbrojených sil Zeman nedostal informace od BIS? Petr Žantovský má jasno

TÝDEN V MÉDIÍCH Nejen letitý poslanec Marek Benda, ale i většina komentátorů, jak z novinářského, ta…