Spojené státy v reakci na útok na české vojáky omezily osobní kontakty s afghánskými vojenskými činiteli

25.10.2018 18:08

Americká armáda v reakci na pondělní útok na české vojáky v Afghánistánu omezila osobní kontakty mezi americkými vojáky a členy afghánských bezpečnostních složek. Informoval o tom americký list The Washington Post. Spojené státy mimo jiné dočasně stáhly svoje vojáky z afghánských bezpečnostních zařízení.

Spojené státy v reakci na útok na české vojáky omezily osobní kontakty s afghánskými vojenskými činiteli
Foto: Armáda ČR
Popisek: Vojáci se v Afghánistánu loučili s padlými spolubojovníky

Při útoku na vozidlo české armády na základně Šindánd v afghánské provincii Herát zahynul v pondělí jeden český voják a další dva Češi byli zraněni. Podle velení české armády útočil muž v afghánské uniformě, přičemž podle dostupných informací primárně jeho cílem nebyli Češi, ale příslušníci koaličních sil.

Mluvčí spojenecké mise vedené Spojenými státy David Butler podle The Washington Post uvedl, že omezení kontaktů s Afghánci je standardním postupem v případě útoku příslušníků afghánských bezpečnostních sil na zahraniční jednotky. Dodal zároveň, že americká armáda udržuje běžný kontakt s afghánskými činiteli prostřednictvím telefonátů a e-mailů. Některé schůzky se mimo jiné konaly i na půdě amerických zařízení.

Nejmenovaný afghánský armádní činitel řekl, že americkým jednotkám „bylo nařízeno několik dní nenavštěvovat afghánskou stranu na jejích základnách“, Afghánci se ale podle něj mohou s americkými vojáky setkat v bezpečnostních zařízeních spojenců. Aktivní je údajně i společné řídící a velitelské středisko.

Podle Butlera byla preventivní opatření přijata po pondělním útoku na české vojáky v Herátu. Odrážejí ale i rostoucí obavy o bezpečnost Američanů a dalších příslušníků zahraničních jednotek po útoku v sídle guvernéra jihoafghánské provincie Kandahár, při němž byl minulý týden zabit vlivný afghánský policejní šéf Abdul Razak, zástupce tajné služby a guvernér provincie.

Přestože se Tálibán přihlásil k odpovědnosti za útok na české vojáky v Herátu, podle informací některých médií útočící Afghánec nebyl povstalec, ale loajální voják, jehož pobouřily spekulace, že Razakovu smrt zosnovaly Spojené státy, které podobnou interpretaci incidentu v Kandaháru popírají. Rovněž k útoku v Kandaháru se hlásí Tálibán.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

To s tím porušováním slibů začínáte brzy

Před volbami jste slibovali nezvyšovat ceny MHD, teď jste u moci asi měsíc a už slib porušujete a ceny jízdenek zvyšujete. Navíc v době, kdy ceny pohoných hmot klesají. Co se teda změnilo, že jste takhle otočili?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Padající banky: „Domek z karet. Už nevěřím“ Temně z USA

15:00 Padající banky: „Domek z karet. Už nevěřím“ Temně z USA

Z pádu Credit Suisse bude zřejmě profitovat největší švýcarská banka UBS. Už jen proto, že záruky po…