„Spojené státy se obávají nárůstu vlivu Číny, proto své spojence od vstupu do AIIB odrazovaly. Debakl je pro Washington o to větší, že až na Japonsko jeho přání nikdo z významných spojenců nevyslyšel,“ konstatuje Fleming-Williams. Číně se podařilo v důsledku hospodářských reforem nastartovaných v roce 1978 nashromáždit obrovský finanční fond ve výši 3,8 bilionu dolarů. „Nyní se Čína snaží přecházet od modelu spoření a investic ke spotřebě. Jinými slovy, Čína usiluje o to, stát se příštími Spojenými státy,“ píše americký analytik.
Čína má obrovské finanční prostředky a rozjela spoustu regionálních programů. Americký Kongres se v posledních pěti letech neshodl na tom, jestli by měla Čína získat v Mezinárodním měnovém fondu větší hlasovací práva, která by reflektovala její ekonomický vliv. Proto se podle Fleminga-Williamse raději rozhodla vytvořit vlastní bankovní instituci s mezinárodním přesahem, místo aby se snažila posílit svůj vliv v existující Asijské rozvojové bance. A tak vznikla AIIB. Státy, které se k AIIB připojily, si tak zajistily efektivní přístup k obrovskému čínskému trhu. Jedni z klíčových spojenců Spojených států, Austrálie a Velká Británie, si spočítali, že se jim vyplatí riskovat nesouhlas Washingtonu. To je skutečně signál napovídající, že by mohl být současný status quo ohrožen.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro