Spolupráci ČSSD a SPD si neumím představit. To by voliči nerozdýchali, řekl Foldyna

13.04.2018 21:02

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna. Hovořil zejména o vyjednávání o vládě s hnutím ANO Andreje Babiše.

Spolupráci ČSSD a SPD si neumím představit. To by voliči nerozdýchali, řekl Foldyna
Foto: ČSSD
Popisek: Jaroslav Foldyna na sjezdu ČSSD

Hnutí ANO bude se sociální demokracií znovu vyjednávat o vládě. Foldyna se těchto jednání možná rovněž zúčastní. „Chtěl bych se účastnit,“ řekl jasně. Podle něj by sociální demokracie měla trvat na podmínkách, které určil sjezd. 

„Očekáváme nyní, že hnutí ANO přijde s nějakou variantou, která bude k diskusi. K diskusi v tom smyslu, že nepřijde se stejnými podmínkami, na kterých to minule ztroskotalo,“ dodal Foldyna.

Foldyna sám přiznává, že má problém s trestním stíháním Andreje Babiše jakožto premiéra. „Očekáváme, že hnutí ANO přijde s nějakou nabídkou řešení,“ řekl Foldyna a zdůraznil, že o tom, zda sociální demokraté půjdou do vlády, nebo nikoliv, rozhodnou straníci. „My nejsme firma, my jsme politická strana,“ řekl k jednáním Foldyna. 

„Sociální demokracie by měla usilovat být součástí vládní koalice, ale musí přijít takové podmínky, aby to odsouhlasila členská základna,“ sdělil také Foldyna, jenž podle svých slov vůbec neusiluje o to, aby byl členem vlády. 

To, že prezident Miloš Zeman Babišovi doporučil vyjednávat s KSČM a s SPD, Foldyna očekával. „Pan prezident je pragmatik,“ podotkl Foldyna, jenž je dlouhodobým Zemanovým spojencem. Když se pak měl vyjádřit k SPD, tak označil za velký úlet mimo jiné to, že poslanec SPD Miroslav Rozner označil koncentrační tábor v Letech jako pseudokoncentrák. 

„Spolupráci ČSSD a SPD si nedovedu představit. To by voliči nemohli rozdýchat,“ sdělil jasně Foldyna a dodal, že mezi stranami neexistuje programová shoda. 

Závěrem pak Foldyna pohovořil o zákonu o obecném referendu, jenž by měl dle jeho názoru být přijat. „Chtěl bych, aby v tom zákoně o všeobecném referendu bylo odvolání na Ústavu,“ poznamenal Foldyna, podle něhož mají občané České republiky na referendum právo. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

18:04 860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

Česko stojí před otázkou, zdali následovat některé evropské země a vyslyšet volání Kyjeva o pomoc s …