Spor o D8: Stát prohrál, protože nezaplatil pět tisíc za soudní výdaje

30. 9. 2012 16:27

Stát prohrál zdánlivě drobný soudní spor o dálnici D8, vedoucí přes České středohoří. Nezaplatil totiž kolek za 5 tisíc korun. Informoval o tom server Aktuálně.cz.

Spor o D8: Stát prohrál, protože nezaplatil pět tisíc za soudní výdaje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dálnice, ilustrační foto
reklama

Sdružení Děti Země před osmi lety napadlo stavbu stometrového úseku u obce Bílinka u Lovosic, který je už navíc v provozu. Soudní verdikt hovoří o tom, že šestnáct kilometrů dálnice přes Chráněnou krajinnou oblast České středohoří, je už od začátku pravděpodobně stavěno nezákonně, protože základní strategické dokumenty SEA a EIA byly vydány v rozporu se zákonem. A územní a stavební povolení bez platného posouzení vlivu stavby na životní prostředí vydat nelze.

Na začátku tohoto roku Krajský soud v Ústí nad Labem dal Dětem Země za pravdu, když uznal, že ony dokumenty byly vydány nezákonně, neboť se k nim nemohla vyjádřit veřejnost. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) podalo proti rozhodnutí soudu kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Ten však koncem září projednávání stížnosti zastavil, protože ŘSD nezaplatilo pětitisícový soudní poplatek.

Stovky tisíc korun za právní služby

"Stěžovatel neuhradil soudní poplatek současně s podáním kasační stížnosti. Nejvyšší správní soud jej proto usnesením ze dne 22. 8. 2012 vyzval k zaplacení soudního poplatku do 5 dnů od doručení výzvy. Současně jej poučil, že nebude-li poplatek ve stanovené lhůtě zaplacen, soud řízení zastaví," píše se v soudním rozhodnutí. "Stěžovatel nezaplatil soudní poplatek ve lhůtě stanovené Nejvyšším správním soudem. Neučinil tak ani následně. Nejvyšší správní soud proto řízení zastavil.“

"S ohledem na skutečnost, že rozhodnutím Městského úřadu Lovosice z 9. května bylo rozhodnuto o povolení předčasného užívání stavby, stala se podaná kasační stížnost bezpředmětnou, neboť Nejvyšší správní soud do této doby nerozhodl," vysvětlila postoj ŘSD jeho mluvčí Nina Ledvinová.

ŘSD však mohlo kasační stížnost po zahájení provozu na daném úseku dálnice stáhnout, místo toho ji ještě dvakrát doplnilo. Kromě zatěžování soudu a dalších účastníků řízení tím státní organizace vyhodila peníze za právní služby v odhadu až stovek tisíc korun.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nem
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Na pumpu si chodí vařit vlastní h*vna. Stříhali si rozkrok a běhali s černým ohanbím, aby se dostali do špitálu...“ Čerstvé zážitky s migranty v Německu, o nichž se mlčí a mlčet bude

4:46 „Na pumpu si chodí vařit vlastní h*vna. Stříhali si rozkrok a běhali s černým ohanbím, aby se dostali do špitálu...“ Čerstvé zážitky s migranty v Německu, o nichž se mlčí a mlčet bude

ParlamentníListy.cz již před dvěma lety hovořily s mužem, který v Bavorsku provozuje dvě benzínové s…