Správně, lidé chtějí rozbít kavárenskou mafii, fandí polské vládě Petr Hampl. Zato Pavel Šafr napsal...

03.01.2016 19:33

Evropská unie pohrozila Polsku, že sáhne k určitým opatřením, pokud bude pokračovat v nastoleném kurzu, bude přehlížet ústavní soud a nepřijatelně kontrolovat média. Takto se v demokratickém státě nelze chovat. Nabízí se ale otázka, zda tlak Bruselu vládu spíše ještě neposílí. Sociolog Petr Hampl se těší, že podobná změna nastane i v Česku.

Správně, lidé chtějí rozbít kavárenskou mafii, fandí polské vládě Petr Hampl. Zato Pavel Šafr napsal...
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Sociolog Petr Hampl.
reklama

Nová polská vláda konzervativní strany Práva a spravedlnosti udělala čistku v tajných službách a k obrazu svému se snaží změnit i fungování médií, což se nelíbí Evropské unii. Varovný hlas na sociální síti Facebook pozvedá i novinář Pavel Šafr.

„Je třeba si všímat, že úbytek svobody je typickým znakem současného vývoje v celé postkomunistické východní Evropě. Sociální sítě vytvářejí přitom pocit, že svobody je až až, jenže jde o atomizované ostrůvky a velká média, která drží po hromadě demokratický systém, jsou na tom – ohledně svobody a schopnosti kontrolovat moc – velice bídně,“ upozornil.

Nelze však zapomínat na to, že Právo a spravedlnost se dlouhodobě profiluje jako strana, která nesouzní s Evropskou unií. Její voliči to vědí, a exisuje proto možnost, že tlak Bruselu současnou vládu ještě posílí.

Pozitivní ohlasy na kroky Varšavy zaznívají i z Česka, např. od sociologa Petra Hampla. „Tak se objevují stížnosti, že polská vláda zachází příliš daleko, když nevynechává ani nejvyšší soud a státní televizi. Ne! Nezachází! Lidé pověřili své zástupce, aby rozbili varšavské kavárenské mafie a aby udělali pořádek. A přesně to dělají. Nikdo je nepověřil, aby byli „rozumnou opozicí“ a aby dál hráli podle pravidel, jaké si nastavila mocenská elita. Až se otočí poměry v českých zemích (a ono se to dříve či později stane), nebudou změny o nic méně radikální,“ varoval taktéž na sociální síti Hampl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chtějí z nás mít stádo spotřebitelských ovcí. Žrát, chodit do práce a utrácet, soptil na akci SPD Okamura

10:58 Chtějí z nás mít stádo spotřebitelských ovcí. Žrát, chodit do práce a utrácet, soptil na akci SPD Okamura

REPORTÁŽ „Už to skřípe. Odchod Británie je začátkem konce. Evropská unie je nereformovatelná. Je pot…