Správní soud projedná nárok Hutky na náhradu za dovolenou

01.11.2017 10:34

Nejvyšší správní soud (NSS) dnes projedná stížnost hudebníka Jaroslava Hutky. Žádá peněžní náhradu související s perzekucí za normalizace. Jde o specifickou náhradu mzdy za dovolenou v době omezení na svobodě, kterou rehabilitovaným lidem přiznává vládní nařízení z roku 2009.

Správní soud projedná nárok Hutky na náhradu za dovolenou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Hutka na demonstraci proti Babišovi nazvané Proč? Proto!
reklama

Hutka by teoreticky mohl získat jen 1800 korun, nicméně podle advokáta Lubomíra Müllera má rozhodnutí NSS precedenční význam. Nárok na náhradu by v případě Hutkova úspěchu mohli obdržet všichni, kdo dosáhli soudní rehabilitace až po roce 2011, třeba několik desítek odpíračů vojenské služby.

V roce 1977 Hutka skončil v cele předběžného zadržení pro podezření z výtržnictví. Spočívalo prý v tom, že zpíval píseň Havlíčku, Havle. Justice po roce 1989 zprvu odmítla Hutku rehabilitovat, protože zákon se na tento trestný čin nevztahuje.

Počátkem roku 2009 přijala tehdejší vláda Mirka Topolánka nařízení o náhradě mzdy za dovolenou, na kterou by nezákonně vězněným vznikl nárok, kdyby mohli normálně pracovat. Jde o 1800 korun za každý započatý měsíc. Nárok bylo nutné uplatnit a prokázat do 31. prosince 2011.

Hutkovi se ovšem cesta k rehabilitaci otevřela až později, a to díky dvěma nálezům Ústavního soudu, podle kterých Hutkovo počínání nemělo ani podle dobových zákonů povahu výtržnictví.

Když pak Hutka požádal o náhradu podle vládního nařízení, dozvěděl se, že podal žádost příliš pozdě a promeškal lhůtu. Nyní namítá, že ji dříve podat nemohl, protože podle dřívějšího názoru českých soudů se ho rehabilitace netýkala.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Kalousek si utahuje z OSN. Mnozí mu dají za pravdu

22:14 Miroslav Kalousek si utahuje z OSN. Mnozí mu dají za pravdu

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek se pohoršuje nad tím, s jakými nápady – v době,…