Spuštěním orloje začnou národní oslavy 100 let Československa

28.09.2018 6:00

Spuštěním opraveného staroměstského orloje dnes odpoledne začnou měsíční národní oslavy 100 let Československa, které vyvrcholí 27. a 28. října. Vznik státu dnes připomenou také dny otevřených dveří ve státních institucích, začíná několik výstav. Na Pražském hradě se za účasti prezidenta Miloše Zemana uskuteční oslavy 100 let českého sportu. Blížící se výročí republiky vzpomenou lidé v den svatováclavského svátku také v regionech. Zprávu přinesla ČTK.

Spuštěním orloje začnou národní oslavy 100 let Československa
Foto: vyrocirepubliky.cz
Popisek: 100. výročí republiky - logo
reklama

Zrestaurované sochy apoštolů vyjdou na orloji poprvé z nových vitrážových okének v 18:00. Podoba okének, astrolábu i mechanika stroje se rekonstrukcí vrátila do původnější podoby. Orloj byl letos kompletně demontován poprvé od poválečných let.

Už po poledni Zeman na Pražském hradě poobědvá s medailisty z olympijských her či mistrovství světa. Dny otevřených dveří lidem zpřístupní budovy Ministerstva financí a obrany, Úřad vlády otevře Lichtenštejnský palác, Ministerstvo kultury Nostický palác. V Obecním domě bude zahájena výstava nazvaná 28. říjen, Národní zemědělské muzeum otevře expozici Největší objev - Fenomén zemědělství ve 100 předmětech.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Oslavy vzniku Československa jsou koncipovány jako měsíční festival v ulicích. Výročí připomínají vedle výstav, koncertů, divadelních představení a happeningů také audio a videospoty v televizi, rozhlase a na internetu. Oslavy vyvrcholí v posledních říjnových dnech mimo jiné vojenskou přehlídkou, otevřením opraveného Národního muzea a tradičním udělováním státních vyznamenání.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

16:47 Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

REPORTÁŽ Ať je teplo, nebo zima, v hospodě je vždycky prima. Zvláště pak, když byly nálevny skoro dv…