Sputnik ano, řekl profesor Hořejší. A nejen to: Návrh pro budoucnost

10.03.2021 11:15

Profesor Václav Hořejší, imunolog z Akademie věd ČR, má za to, že za týden můžeme být za vrcholem stávající čtvrté vlny epidemie covid-19. Pomůže nám k tomu i stávající lockdown. Pomůže, i když má podle pana profesora tři slabá místa. Jedno z těch slabých míst představují hloupí lidé. Vládě Andreje Babiše (ANO) předložil jeden strategický nápad. Poté vysvětlil, proč nemá strach ani z ruské, ani z čínské vakcíny.

Sputnik ano, řekl profesor Hořejší. A nejen to: Návrh pro budoucnost
Foto: Repro DVTV
Popisek: Imunolog Václav Hořejší

Imunolog profesor Václav Hořejší z Akademie věd ČR v rozhovoru pro Český rozhlas prohlásil, že stávající podoba lockdownu Česku pomáhá krotit řádění koronaviru.

Anketa

Je Miloš Zeman dobrým prezidentem? (Ptáme se od 10.3.2021)

79%
21%
hlasovalo: 39075 lidí

„Otázka je, jestli jsme na dostatečně dobré cestě. Jestli bychom se během nepříliš dlouhé doby dostali např. do situace, jakou mají dneska např. ve Velké Británii, kde to ještě před několika týdny bylo srovnatelné se situací u nás, Tak uvidíme. Já jsem opatrný optimista, že tomu tak bude,“ poznamenal Hořejší hned v úvodu rozhovoru s tím, že v tuto chvíli máme lockdown v Česku příliš krátkou dobu. Za týden by se mohlo podle Hořejšího ukázat, že jsme za vrcholem čtvrté vlny epidemie nemoci covid-19.

„Česko má příliš velké mezery v očkování českých občanů ve srovnání s Británií. Není to naší vinou. Je to vinou těch výrobních firem, které nedodržely svoje sliby a trochu se to zpozdilo,“ pravil Hořejší.

Další velkou slabinu vidí v tom, že část české společnosti záměrně ignoruje nařízení, která mají šíření koronaviru brzdit. Někteří tím chtějí dát najevo odpor proti vládě Andreje Babiše (ANO). „Někteří to dělají prostě z hlouposti,“ poznamenal Hořejší.

Třetí slabinu vidí Hořejší v ponechání průmyslu v chodu. Vítá alespoň to, že se v podnicích testuje na koronavirus, ale úplné uzavření některých podniků by podle Hořejšího pomohlo.  

Je toho názoru, že nám může pomoct i český vývoj nové vakcíny.

„Z těch strategických důvodů. Musíme počítat s tím, že i v budoucnosti budou přicházet nové pandemie. V poměrně dávné minulosti Československo bývalo skoro velmocí ve vývoji vakcín. Bohužel, toto jsme ztratili. Takže já bych se docela přimlouval za to, abychom si tady vyrobili schopnost a infrastrukturu výroby a vývoje očkovacích látek a abychom tady obnovili náš dříve velice slibný farmaceutický průmysl,“ doporučil vládě Hořejší s tím, že budoucí nezávislost na velkých farmaceutických gigantech by se nám mohla hodit.  

Osobně by se nebránil ani tomu, aby se v Česku očkovalo vakcínami z Ruska a z Číny.

„Já bych, na rozdíl od mnoha svých kolegů, nebyl proti mimořádnému kroku a následoval bych příklad Maďarska nebo Srbska, které ty tzv. východní vakcíny používají. I k nim existuje dostatečné množství informací, které potvrzuj, že jsou kvalitní, spolehlivé a bezpečné. Uvědomme si, že byly aplikovány už více než milionu lidí a žádné zprávy o nežádoucích účincích tady nejsou,“ poznamenal Hořejší.

Imunolog má pocit, že v Česku odmítáme ruskou a čínskou vakcínu z ideologických důvodů, což podle jeho názoru není v pořádku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vládní lumpárna, vydírání cestovatelů. Předák cestovek Papež naplno popsal, jak probíhá komunikace s ministerstvem

20:01 Vládní lumpárna, vydírání cestovatelů. Předák cestovek Papež naplno popsal, jak probíhá komunikace s ministerstvem

Jednou je nebezpečný Tunis, podruhé Řecko. Lumpárna od Ministerstva zdravotnictví, rozčiluje se pro …