Sputnik na omikron nejlepší! Pochlubil se Putin. Jak to je?

27.1.2022 9:51 dop.

V Evropě i v jiných částech světa již nějakou dobu dominuje varianta omikron, která dle tvrzení vědců obchází dostupné očkování. A z Itálie přichází překvapivá zpráva. Lepší výsledky vůči omikronu má ruská vakcína Sputnik V než ta od firmy Pfizer. Úroveň protilátek účinných vůči omikronu dle preprintu studie Italského institutu pro výzkum nakažlivých chorob klesá u očkovaných Sputnikem pomaleji. Vladimir Putin se tímto pozorováním nezapomenul pochlubit. Studie je nicméně předběžným preprintem a byla financována z ruských zdrojů.

Sputnik na omikron nejlepší! Pochlubil se Putin. Jak to je?
Foto: Repro Youtube
Popisek: Prezident Ruské federace, Vladimir Putin

Prezident Ruské federace Vladimir Putin se přes videohovor spojil se špičkami italských firem. Jeho proslov se týkal převážně vzájemných ekonomických vztahů, investic, počtu firem působících v Rusku a jiných ekonomických ukazatelů, ovšem zazněly v něm i zmínky o koronaviru a ruské vakcíně Sputnik V.

Více ZDE

Ruský prezident uvedl, že krize způsobená pandemií zasáhla Rusko méně než jiné státy, za rok 2021 rostlo ruské HDP tempem přibližně 4,5 procenta a nezaměstnanost zůstala na úrovni 4,3 %.

„Samozřejmě to, že Rusko a Evropská unie nedokončily proces vzájemného uznávání vakcín a očkovacích certifikátů, v žádném případě nesvědčí obchodním cestám a kontaktům,“ připomenul Putin.

„V tomto ohledu bych chtěl připomenout společný rusko-italský projekt srovnávání vakcín, který proběhl v Italském institutu pro výzkum nakažlivých chorob, který jasně ukázal, že ruský Sputnik V má největší schopnost neutralizovat virus ve variantě omikron a znovu dokázal jeho účinnost,“ řekl ruský prezident.

O této studii informovala i agentura Reuters, dle této studie úroveň protilátek účinných proti variantě omikron klesá u lidí očkovaných Sputnikem pomaleji než u těch, kteří byli očkováni vakcínou od Pfizeru. Nicméně jedná se o preprint studie s malým počtem účastníků. Jak autoři studie přiznávají, byla financovaná ruským investičním fondem, trvají však na tom, že nemají žádný střet zájmů a dodrželi při testování všechny platné normy.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Evropa podle Václava Havla, Evropa jako úkol. Čtěte projev, na kterém stavíme předsednictví

17:05 Evropa podle Václava Havla, Evropa jako úkol. Čtěte projev, na kterém stavíme předsednictví

V květnu 1996 pronesl prezident Václav Havel v Cáchách projev nazvaný Evropa jako úkol. Ten si letos…