Squatteři obsadili dům v centru Prahy. Na výzvy policie nereagovali

11.06.2017 7:45

Dvě budovy na rohu pražských ulic Hybernská a Senovážná obsadila v sobotu odpoledne skupina squatterů. Majitelem jednoho objektu je stát, druhý vlastní magistrát. Policie squattery opakovaně vyzvala, aby místo opustili, na což nereagovali.

Squatteři obsadili dům v centru Prahy. Na výzvy policie nereagovali
Foto: Hans Štembera
Popisek: Praha

Kolem půlnoci policisté po několika hodinách zasáhli, 27 squatterů vyvedli a převezli na služebnu. Zhruba deset až patnáct jich ale zůstává na střeše, kde je policie zatím nechá, aby oni nebo zasahující policisté neutrpěli v případné snaze dostat je pryč zranění. ČTK to řekl policejní mluvčí Tomáš Hulan, podle nějž policie dopoledne situaci znovu vyhodnotí a rozhodne o dalším postupu.

Lidé, které policie zadržela a odvezla, jsou podezřelí z přestupku, po vyslechnutí by měli být propuštěni. Squatteři, kteří zůstávají na střeše, odmítli místo opustit, i když se je snažili přesvědčit policejní vyjednavači, dodal Hulan.

Squatteři v prohlášení ke své akci mimo jiné uvedli, že tím chtějí upozornit na to, že „stát přehlíží krizi bydlení“. Když objekt odpoledne obsadili, vyvěsili z oken transparenty, například s nápisem „Město pro lidi, ne pro zisk“ a provolávali hesla jako „Bydlení je právo“. Z oken také vystřelili několik rachejtlí.

Kolektiv Obsaď a žij!

Mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Radek Ležatka ČTK řekl, že objekt, který patří státu, převzal úřad zhruba před rokem a půl. „Vzhledem ke skutečnosti, že o něj projevil zájem Magistrát hlavního města Prahy, probíhají jednání o směně. Tedy v žádném případě nejde o objekt, který by snad byl záměrně nevyužit, jak se objevilo na internetu,“ uvedl.

Hulan řekl, že squatteři obsadili objekt, kde jsou dvě čísla popisná, majitelem jednoho domu je stát, druhý podle Hulana vlastní pražský magistrát. Policie o zásahu rozhodla, když jí jak zástupce ÚZSVM, tak magistrátu řekli, že squattery v domech nestrpí, dodal. „Ty osoby, které tam násilně vnikly, jsou tam protiprávně,“ řekl ČTK mluvčí ÚZSVM Ležatka.

Squatteři z okna už v sobotu vpodvečer vyhodili papír se svým prohlášením, podepsali se jako „Kolektiv Obsaď a žij!“. V textu mimo jiné uvedli, že „stát přehlíží krizi bydlení“. „Pro nás je chátrající dům výzvou, jak řešit zmíněnou krizi po svém. Squattujeme za bydlení a lepší životní podmínky pro všechny,“ napsali.

Připomněli případ žižkovské budovy Správy železniční dopravní cesty. Tento objekt squatteři obsadili koncem roku 2014 a později jim ho ÚZSVM na rok půjčil. Poté, co úřad výpůjčku neprodloužil, obývají aktivisté budovu bývalé polikliniky již více než rok nelegálně. V lednu soud nepravomocně rozhodl o vyklizení „Autonomního sociálního centra Klinika“, jak tento objekt squatteři nazývají. „Stát hledá další a další důvody k jejímu uzavření,“ uvedli v dnešním prohlášení.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Andrej Babiš byl položen dotaz

VY

Je dobré, že jste si uvědomil, že nemáte na to, být prezident, ale prý zas chcete být premiér. A co takhle skončit? Proč nechcete z politiky odejít, byť jak sám říkáte, Vaše žena a rodina by to ocenili? A určitě ne jen oni.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A už jede zděšení: Italové zvolili, jak neměli. Dopady i v Česku

7:41 A už jede zděšení: Italové zvolili, jak neměli. Dopady i v Česku

V Itálii se rýsuje pravicová vláda. Bratři Itálie budou zřejmě vítězem voleb a spolu s dalšími pravi…