Sranda nekončí: Valachová odmítla dělat ombudsmanku. A Stanislav Křeček...

14.01.2020 9:47

Exministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD ombudsmankou nebude, sama odmítla možnou nominaci. Rozhodnutí zveřejnila v úterý ráno na svém facebookovém profilu. Podle svých slov chce dokončit práci ve Sněmovně. Mezitím se bývalý zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček rozepsal o „těžkém rozhodování“.

Sranda nekončí: Valachová odmítla dělat ombudsmanku. A Stanislav Křeček...
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ochránkyně lidských práv Anna Šabatová na setkání s občany ve Valašském Meziříčí

Možné řešení situace, kdy bývalá šéfka resortu spravedlnosti Helena Válková z hnutí ANO po veřejném tlaku odmítla prezidentovu nominaci na post veřejné ochránkyně práv z důvodu své spolupráce s komunistickým prokurátorem Urválkem, se opět vzdálilo.

Kateřina Valachová, současná poslankyně za ČSSD, sama odmítla možnost být „náhradnicí“ za Válkovou a ucházet se post ombudsmanky. Tuto variantu podle svých slov zvažoval šéf sociálních demokratů Jan Hamáček a podporu měl též u prezidenta Miloše Zemana. Valachová chce zůstat ve Sněmovně.

Anketa

Pokud se Jaromír Soukup rozejde se Zemanem, budete dále koukat na TV Barrandov?

41%
22%
hlasovalo: 10343 lidí

„Mám institut ombudsmana v nejvyšší úctě – nejen kvůli jeho významu pro společnost a demokratické uspořádání země, ale i pro skutečnost, že prvním ombudsmanem v naší vlasti byl Otakar Motejl, člověk, který pro mne vždy byl a bude jedním z největších lidských i odborných vzorů. Podstatná část mé právnické profesní dráhy je spojena právě s Kanceláří veřejného ochránce práv a ochranou práv občanů. Pokračovat v ní v roli ombudsmana by byla pro mě čest. Avšak v tuto chvíli není diskuse o mé kandidatuře možná,“ napsala na sociálních sítích Kateřina Valachová.

Vedou ji k tomu tři důvody. „Nemohu uvažovat o kandidatuře v okamžiku, kdy již proběhly nominace ze strany obou ústavních institucí, které jsou k tomu určeny, tedy nominace Senátu Parlamentu České republiky na straně jedné a nominace prezidenta na straně druhé. Pokud by v tuto chvíli mělo dojít k nějakému dodatečnému doplnění kandidátů, byl by to dle mého odborného názoru krok, který by mohl zpochybnit následnou volbu – ať již by byl zvolen kdokoliv.
Toho přirozeně nechci být příčinou,“ jmenuje první.

„Druhý důvod je čistě lidský. Mezi kandidáty, které nominoval Senát České republiky, je i Vít Schorm, můj dlouholetý kamarád a kolega. Společně každý rok od úmrtí Otakara Motejla chodíme na Vyšehrad uctít jeho památku a zapálit svíčku. Byla bych velmi nerada, aby případné pokračující diskuse o doplnění současných nominací snížily vážnost blížící se volby,“ má jasno poslankyně.

Třetím důvodem, který uvádí, je její aktuální práce v Poslanecké sněmovně, kde za sociální demokracii dosud sedí. „Projednáváme zásadní změny v oblasti exekucí, čeká mne dokončení práce v prosazení zákazu dětských dluhů, v zavedení chráněného účtu. To je podle mě v tuto chvíli zásadnější věc pro ochranu práv lidí než debata o případné kandidatuře,“ konstatovala Valachová.

V napětí pak nechává své příznivce i bývalý zástupce současné ombudsmanky Stanislav Křeček, který na tomto postu skončil v prosinci loňského roku. Na svém facebookovém profilu opakovaně píše o těžkém rozhodování. Že by on dostal nabídku nahradit dosavadní ombudsmanku?

„Těžké rozhodování na dobrou noc. Důvod mého těžkého rozhodování na dnešní noc zvíte v řádu hodin nebo několika dnů,“ napsal si na Facebook Křeček a pod statusem se mu začaly množit příspěvky vyzývající, aby nabídku přijal a na post ombudsmana kandidoval. Lidé mu slova podpory psali přesto, že sám konkrétně neprozradil, že se jedná právě o tuto nabídku.

Prezident Miloš Zeman původně navrhoval zmiňovanou exministryni spravedlnosti Helenu Válkovou z hnutí ANO, která aktuálně působí coby vládní zmocněnkyně pro lidská práva při Úřadu vlády. Na povrch se ovšem dostaly informace, že během normalizace napsala článek společně s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem, který stojí za justičními vraždami politických vězňů, mimo jiné přivedl na šibenici i Miladu Horákovou. Válková po veřejném tlaku oznámila, že se o post ucházet nebude.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Radim Panenka
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sáhla jim na ČT! Peklo kolem kandidátky ,,od Klause", navržené Dukou. Ještě bude veselo

10:29 Sáhla jim na ČT! Peklo kolem kandidátky ,,od Klause", navržené Dukou. Ještě bude veselo

Nadcházející volba do Rady ČT je velmi sledovaným tématem. Na pozice se hlásí celkem 90 adeptů jmeno…