Srbové spáchali víc zločinů než Chorvati nebo kosovští Albánci, uvedla haagská žalobkyně del Ponteová

16.06.2021 20:12

„Stále tvrdím, že pravda zvítězí,“ takto pateticky zní titulek rozhovoru pro Der Spiegel s bývalou žalobkyní mezinárodního tribunálu v Haagu Carlou del Ponteovou, která nepřestává věřit v možnosti a moc OSN. Tvrdí však, že již není vůle Ruska a USA jako dříve k zavedení mezinárodního systému trestního práva.

Srbové spáchali víc zločinů než Chorvati nebo kosovští Albánci, uvedla haagská žalobkyně del Ponteová
Foto: Wikipedia
Popisek: Rada bezpečnosti OSN

Díky procesu s viníky zločinů v bývalé Jugoslávii prý pochopila, co je vedlo k šíření etnické nenávisti. Vyjádřila ale lítost, že tito viníci neprojevili žádné zpytování ani pochybnosti nad svými činy.
 
„I když byli zatčeni a odsouzeni, za celou dobu nechápali, že udělali něco špatného. Viděli v sobě hrdiny. Proto jsem trvala na co nejdelších trestech, aby měli čas rozpoznat svoji vinu,“ řekla del Ponteová a dodala, že v nich vidí normální lidi, i když by si přála je vidět jako příšery. Na kritiku, že se tribunál více věnoval Srbům než jiným, žalobkyně odpověděla: „Samozřejmě, Srbové spáchali více zločinů než Chorvati nebo kosovští Albánci.“
 

Anketa

Bojíte se negativních dopadů očkování proti covidu-19 na vaše zdraví?

73%
24%
hlasovalo: 8659 lidí
 
Dále prozradila fakta, která se možná dosud mnohým nelíbí:
 
„NATO mělo důkazy o zločinech spáchaných Srby a poskytlo je. Díky tomu šlo vše rychleji. Je také pravda, že USA nechtěly z politických důvodů, abychom zkoumali válečné zločiny v Kosovu. Měli jsme velké problémy s vyšetřováním UÇK, neboť USA to brzdily… Madeleine Albrightová jako ministryně zahraničí mi ale v telefonu řekla: „Carlo, pomalu, pomalu. Buďte opatrná s Haradinajem (bývalý vůdce UÇK), jinak dojde v Kosovu k nepokojům.“
 
Navíc k tomu dodala: „Mezinárodní spravedlnost může fungovat, pouze pokud bude podpořena politickou vůlí. Pokud tato politická vůle chybí, nemůžete toho mnoho udělat.“ Měla tím mít na mysli jak Kosovo, tak další případ, který vyšetřovala ve Rwandě.
 
S přispěním Mirko Raduševiče
 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Barbora Richterová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zelináři! Zahradil přetáhl firmy mávající duhovou vlajkou spisem Václava Havla

17:04 Zelináři! Zahradil přetáhl firmy mávající duhovou vlajkou spisem Václava Havla

Europoslanec z ODS Jan Zahradil se vyjádřil k duhové České poště a ke Komerční bance, která ve své r…