Srbští vrazi! Jakub Železný k Mladićovi. Vytáhl hrůzy Jugoslávie

09.06.2021 18:21

Novinář a moderátor České televize Jakub Železný upozorňuje, že bývalý velitel armády bosenských Srbů Ratko Mladič definitivně dostal od mezinárodního trestního tribunálu OSN doživotí. Podle Železného by takový soud měl stihnout všechny válečné zločince z války v Jugoslávii, nehledě na národnost.

Srbští vrazi! Jakub Železný k Mladićovi. Vytáhl hrůzy Jugoslávie
Foto: youtube.com
Popisek: Generál Ratko Mladić před haagským tribunálem

Anketa

Podporujete boj Svjatlany Cichanouské proti Lukašenkovi?

4%
93%
hlasovalo: 18479 lidí
„Zastánci srbských vrahů (ne Srbů, ale srbských vrahů!) kdekoli na světě jistě dnes dobře slyšeli, ale rád jim zopakuji: Vrah ze Srebrenice Mladić dostal definitivně doživotí,“ napsal Železný na twitteru.

Mechanismus OSN pro mezinárodní trestní tribunály (MICT) Mladiče definitivně odsoudil na doživotí za zločiny spáchané za války v Bosně v 90. letech. Tribunál ho uznal vinným v deseti z jedenácti bodů obžaloby, mezi nimiž je genocida osmi tisíc muslimů ve Srebenici v červenci 1995, terorizování civilistů při obléhání Sarajeva a zločiny proti lidskosti. 

Mladić se tak připojil k politickému vůdci bosenských Srbů z období války Radovanu Karadžičovi, kterému byl definitivní rozsudek s doživotním vězením schválen před dvěma roky. Mladič svou vinu opakovaně odmítá a tvrdí, že pouze konal povinnost, když „bránil svou zemi před západními mocnostmi“. 

Jakub Železný ve svém příspěvku na twitteru vyjadřuje spokojenost s definitivním rozsudkem, ale upozorňuje, že kolem trestání válečných zločinců z Jugoslávie stále panují nejasnosti. „Kéž spravedlivý trest stihne každého vraha z války v bývalé Jugoslávii, nehledě na jeho národnost,“ napsal Železný.

Odkazuje tím zřejmě k faktu, že Mezinárodní soudní tribunál pro bývalou Jugoslávii (dále ICTY) trestal především srbské válečné zločince. Tribunál nepotrestal chorvatského generála Ante Gotovinu, kosovsko-albánského velitele UÇK Ramushe Haradinaje či bosensko-muslimského polního velitele Nasera Oriće. Ti všichni přitom také nesou odpovědnost za tisíce obětí války a podle mnohých mají být také souzeni.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šarapatka soudí Zemana: Mizerný stav, je na konci sil

22:24 Šarapatka soudí Zemana: Mizerný stav, je na konci sil

Prezident Miloš Zeman ve středu dopoledne opustil Ústřední vojenskou nemocnici v Praze, kde byl přes…